národného parku, ktorá určí hranice jednotlivých stupňov ochrany prírody. Podľa pôvodného návrhu Správy TANAP-u mala mať A zóna vyše 50 % územia národného parku.
Podľa ministra životného prostredia Jaroslava Izáka Slovensko pravdepodobne využije skúsenosti z poľského Tatranského národného parku: "Poliaci majú v najvyššom stupni ochrany 35 % územia národného parku. Je to možno rozumná hranica, ktorá je únosná. V prípade TANAP-u požiadavky ísť nad 50 % - 60 % sú prehnané a viac nereálne," povedal na Podbanskom po medzinárodnej konferencii o podkôrnom hmyze. Slovensko by nemalo podľa Izáka ísť cestou ako napríklad Šumava, kde boli veľké obete. Na úplné doriešenie zonácie budú potrebné aj zmeny viacerých zákonov. Nová zonácia by mala vyriešiť aj ujmu vlastníkov za obmedzenie hospodárenia v lesoch.
Podkôrny hmyz môže mať okamžitý negatívny vplyv na stav biotopov na rozsiahlych územiach Tatranského národného parku. Už dnes sú podľa Izáka badateľné vplyvy podkôrneho hmyzu na tatranské lesy.
Rezort životného prostredia a pôdohospodárstva sa dohodli, že na územiach s najprísnejším režimom ochrany, v súčasnosti 5. stupeň ochrany prírody, sa zasahovať nebude, informoval minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa. "V piatom stupni nebude žiadna, ani sanačná ťažba, budú tam len minimálne opatrenia," povedal minister životného prostredia Jaroslav Izák. Týmito opatreniami by mali byť napríklad feromónové lapače. "Súhlasíme s bezzásahovou zónou, ale tak, aby sme to mali pod kontrolou," povedal Jureňa. Odborníci odporúčajú vykonávať v lesných porastoch susediacich s 5. stupňom ochrany intenzívne opatrenia brániace šíreniu podkôrnikov do okolitých porastov. V 3. a nižšom stupni navrhujú vykonávať aktívnu ochranu lesa proti podkôrnikom.
Jeden z neoficiálnych záverov trojdňovej konferencie je aj umiestnenie Správy a Štátnych lesov TANAP-u pod jednu strechu. "V TANAP-e je riešenie, aby obe správy sedeli v jednej budove v Tatranskej Lomnici. Bol by som rád, keby sa ich podmienky vyrovnávali a ich stanoviská boli v prospech Vysokých Tatier," povedal Izák. Presťahovanie Správy TANAP-u do Tatranskej Lomnice však zatiaľ neznamená "jednotné velenie" oboch organizácií.
Ochranárski aktivisti trvajú na tom, aby sa v najvyššom stupni ochrany prírody nerobili žiadne zásahy. Uvedené plochy by sa mali nechať bez dotknutia človeka, podotkol Juraj Lukáč z Lesoochranárskeho zoskupenia Vlk. Spolu s asi ďalšími desiatimi aktivistami sa zišiel pred hotelom Permon v Podbanskom, kde sa uskutočnila konferencia. Novinárov informoval, že začali celoslovenskú podpisovú akciu za zachovanie nedotknuteľnosti území s najvyšším stupňom ochrany. "Obávame sa, že v tatranských dolinách Kôprová a Tichá, ktoré sú v 5. stupni ochrany, sa bude ťažiť kalamitné drevo," povedal Lukáč. Dodal, že podpisová akcia nazvaná UCHO potrvá do 28. apríla.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš