krajiny východného bloku, u ktorých je TBC infekčnou chorobou číslo jeden, najmä Ukrajiny a Bieloruska," informoval na tlačovej besede primár z Národného ústavu tuberkulózy vo Vyšných Hágoch a expert pre TBC Ivan Solovič.
Podľa I. Soloviča je najväčší podiel výskytu TBC v rámci Slovenska v Prešovskom (170 prípadov) a Košickom kraji (135 prípadov). "Je to podmienené najmä nezamestnanosťou, migráciou a inými faktormi," doplnil odborník.
Na Slovensku bolo v minulom roku 732 nakazených tuberkulózou. Detská TBC bola registrovaná v 23 prípadov. Medzi najrizikovejšie skupiny pacientov s TBC patria v súčasnosti asociáli, alkoholici, bezdomovci, ale i staršie vekové kategórie. K novým rizikovým skupinám sa radia osoby infikované HIV a AIDS, migranti a navrátilci z medzinárodných misií.
Infikovaní bývajú častejšie muži ako ženy. "V poslednej dobe sa potvrdzuje, že ochorenie postihuje aj ľudí na vysokých postoch, ktorí žijú v permanentnom strese. U týchto ľudí dochádza k oslabeniu imunity a väčšej náchylnosti na infekciu," potvrdil Solovič. Ako ďalej uviedol, momentálne nie sú biele miesta na mape, ktoré by neboli pokryté špecialistami z odboru fyziológie a pneumológie.
V ústave vo Vyšných Hágoch funguje v súčasnosti 400 lôžok. V roku 2006 sa v ňom liečilo 6 630 pacientov. "Voľakedy sme mali vyše 800, ale po rozdelení Československa sa kapacita lôžok ustálila na počte spomínaných štyristo. V rámci plánovanej redukcie lôžok by sme boli schopní liečiť vyšší počet pacientov, pretože máme uzatvorené priestory," povedal pre Korzár riaditeľ NÚTPCH a HCH vo Vyšných Hágoch Rudolf Adam.
Autor: Zuzana FABIANOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš