nich navštevuje 200 žiakov, postavili ju nedávno z eurofondov. Do druhej, ktorá bola postavená pred desiatkami rokov ako 16-triedka pre všetky deti z obce a má kapacitu 350 žiakov, je zapísaných viac ako 800 rómskych detí. Už teraz praská vo švíkoch, pre nástup nových prvákov kapacitne nepostačuje. Vyučuje sa v nej v dvojsmennej prevádzke.
Štátna správa problém nepostačujúcej kapacity školy, do ktorej chodia rómske deti, hádže na obec. Jej zástupcovia však argumentujú tým, že na tento problém upozorňovali už niekoľko rokov a obec nemá v rozpočte toľko peňazí, aby mohla vlastnými silami problém vyriešiť. "Návrhy ako prístavba či rekonštrukcia schátraného kaštieľa to nevyrieši. Navyše, ani to sa nedá urobiť za dva či tri milióny," povedal nám starosta obce Marián Kyjovský. Obec požiadala o peniaze z eurofondov pre obe školy. Na výstavbu novej financie dostali, obec prispela 5 percentami. Projekt na prístavbu dnes už čisto rómskej školy im zamietli.
Pri riešení problému 1. Základnej školy v Jarovniciach nepomohol zatiaľ ani narýchlo zvolaný poslanecký prieskum. Ten sa uskutočnil, paradoxne, v čase jarných prázdnin. Škola bola teda v tom čase prázdna. Prieskumu sa zúčastnil poslanec národnej rady Stanislav Kubánek a štátna tajomníčka ministerstva školstva Bibiána Obrimčáková, ktorí prisľúbili pomoc v rámci svojich kompetencií. "Pani štátna tajomníčka nám povedala, že štát peniaze na výstavbu školy nemá. Máme nájsť zdroje z vlastného rozpočtu alebo požiadať o eurofondy," dodal starosta.
Padli aj návrhy na rekonštrukciu kaštieľa, využívanie priestorov novej školy pre nerómske i rómske deti v dvojsmennej prevádzke či zvoz detí na vyučovanie do iných škôl. "Rekonštrukcia si takisto vyžiada niekoľko miliónov a s ostatnými návrhmi zrejme rodičia detí navštevujúcich druhú školu nebudú súhlasiť. Pravdepodobne ani starostovia iných obcí," skonštatoval M. Kyjovský.
Riaditeľ školy Jozef Bugna dodal: "Pracovník z Krajského školského úradu (KŠÚ) nám navrhol ušetriť financie zo mzdových prostriedkov... Asi sa budem musieť mojim učiteľom ospravedlniť, že som im koncom roka dal aké-také odmeny. Učitelia zrejme budú musieť chodiť zadarmo do práce, aby sme našetrili na výstavbu školy... Po niekoľkýkrát opakujem, že tento problém nie je môj. Ja som riaditeľom školy, ktorá má plný počet žiakov. Riešenie tohto problému nie je v mojej kompetencii." Uviedol, že už od roku 1992 sústavne upozorňoval a predkladal správy KŠÚ.
Podľa zástupkyne prednostu Krajského školského úradu Kvetoslavy Komanickej ide o problém, ktorý má riešiť starosta obce: "Má legislatívne možnosti uzavrieť dohodu s inými obcami za účelom uzatvorenia školských obvodov vo veci vytvorenia podmienok pre plnenie povinnej školskej dochádzky." Na pripomienku, že je otázne, či druhé obce budú mať záujem takúto dohody uzatvoriť, dodala: "Potom má krajský školský úrad možnosť určiť školské obvody. Na základe toho štát prepláca takýmto žiakom cestovné."
V piatok sa uskutočnilo stretnutie starostu Jarovníc a štátnej tajomníčky B. Obrimčákovej s riaditeľom Základnej školy na Bernolákovej ulici na prešovskom sídlisku Sekčov. Rokovali o jednej z možností - voziť deti z Jarovníc do prešovskej školy. Zrejme budú mať čo k tomu povedať aj rodičia detí, ktoré v súčasnosti túto školu navštevujú.
"Jeden z návrhov je aj provizórna oprava kaštieľa, tým by sa vyriešil problém aspoň na dva roky. To nám však naruší náš zámer - vybudovať tam inkubátor remesiel pre našich dospelých Rómov. Chceli sme, aby sa čosi naučili. Či však opravu kaštieľa pre nasťahovanie nových prvákov stihneme do septembra, neviem," uzavrel starosta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš