nadšení. Problém je v cene za odpredaj objektov. Predstavy vlastníkov sú vzdialené od toho, čo im dáva mesto, no na radnici veria, že sa so všetkými vlastníkmi dohodnú.
„Mesto odkúpi od vlastníkov pozemky pod nehnuteľnosťami za cenu 800 až 900 korún za meter štvorcový " uviedol Ladislav Dubas z mestského úradu v Stropkove. Podľa informácií, ktoré sme získali z realitných kancelárií, je to primeraná cena, ktorú by tiež navrhli týmto klientom.
V jednom z objektov, ktorý má padnúť za obeť výstavbe, podniká aj Stropkovčan Miroslav Pecuch, má v ňom reštauráciu. „Prevádzkujem to tu dvanásť rokov. Za ten čas si vytvoríte vzťah. Bude mi ľúto, ale verím, že sa s mestom dohodneme na poskytnutí náhradných priestorov." On sám chce, aby v Stropkove bolo námestie. „Zatiaľ prebiehajú rokovania. Mám znalecký posudok, ktorý mi vypracovali na mestskom úrade, ale s tým, čo je v ňom, nie som spokojný. Nezohľadňuje trhovú cenu. Keby som objekt predal za takú cenu, aká sa tam uvádza, bol by som stratový," uviedol podnikateľ. O konkrétnych sumách hovoriť nechcel. „Cena, ktorú mi mesto núka, je nízka, lebo je rozdiel, či v objekte bývate alebo podnikáte. Tento fakt musí byť zohľadnený v cene," trvá na svojom M. Pecuch. Má požiadavku na odkúpenie polyfunkčného domu, ktorý postaví mesto. „Keby som tu býval, možno by som žiadal od mesta menej," pripustil.
To, že tento vlastník chce viac, nám potvrdil aj Ladislav Dubas z Mestského úradu v Stropkove. „Pán Pecuch má spracovaný znalecký posudok objektu, ktorý predstavuje trhovú cenu so zohľadnením podnikateľského charakteru prevádzky. Nesúhlasí s tým, koľko mu mesto ponúka za odpredaj. Cena sa mu zdá nízka a požaduje od nás vyššiu sumu."
Ďalší z majiteľov, ktorý nechcel byť menovaný, prezradil, že tiež nesúhlasí s ponúkanou sumou. „To je málo," povedal.
„Bola by som rada, keby tu bolo námestie, teším sa," povedala nám 76-ročná Stropkovčanka Magda Lehocká ukazujúc na pozemok za sebou. „To je náš pozemok, ale ja sa o to nestarám, to už synovia chodia na rokovania na úrad," dodala.
V hre je celkovo osem vlastníkov. Vyzerá to tak, že mesto sa dohodne zatiaľ len s dvomi. Ostatných šesť nie je veľmi nadšených. Ich predstavy o sume za predaj sú vzdialené od predstáv, ktoré má stropkovská samospráva. „Niektorí objekty kúpili od mesta či štátu pred pár rokmi za pár stotisíc a teraz kalkulujú z trhovými cenami," povedal architekt Marko Vateha. Má ísť údajne o niekoľkomiliónové sumy a niektorí vlastníci chcú dokonca vraj aj dvojnásobok trhovej ceny.
„Zbúrajú sa staršie domy, ktoré nemajú historickú, ani stavebno-technickú hodnotu. Ide o osem súkromných domov, v ktorých sa podniká a v niektorých sa aj býva. Pripravujeme územný plán zóny a v prípade, že sa nebude dať dohodnúť s vlastníkmi, tak nastupuje zákon - štatút vyvlastnenia. Hlavne preto sa územný plán zóny pripravuje," vysvetlil M. Vateha. Dodal, že k tomuto môže mesto pristúpiť jedine vtedy, keby mal niektorý z vlastníkov neúmerné požiadavky a za žiadnych iných okolností by nedošlo k dohode. „Mesto ponúka vlastníkom možnosť bývania na námestí a to v polyfunkčných domoch, ktoré si môžu odkúpiť do svojho vlastníctva," doplnil L. Dubas.
Vlastníci nehnuteľností, pozemkov, ako aj správcovia inžinierskych sietí a ostatní zainteresovaní môžu do 22. marca predložiť svoje pripomienky a návrhy k centrálnej mestskej zóne. Ako L. Dubas ďalej podotkol, v prípade, že všetko pôjde podľa plánu, do troch mesiacov je možné získať stavebné povolenie a začať s výstavbou polyfunkčných domov: „Výstavba zaberie asi štvrtinu námestia, lebo sa tu počíta aj s realizáciou okolitých spevnených plôch."
Podľa stropkovského primátora Petra Obrimčáka rokovania s vlastníkmi prebiehajú intenzívne. Niektoré objekty sa podľa jeho slov už môžu asanovať. Medzi prvý objekt, ktorý mesto zbúralo, patrí požiarna zbrojnica na Zámockej ulici. Mesto plánuje búrať aj ďalšie. Mesto rozbehlo aj rokovania s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR týkajúce sa zámeny pozemkov pod bývalou knižnicou. Problém je v tom, že bývalé vedenie mesta predalo budovu bývalej knižnice Úradu práce a sociálnych vecí v Stropkove, ale aj s časťou pozemkov, ktoré patria do záujmového územia námestia. „Rokujeme o zámene pozemkov, lebo tam chceme začať s výstavbou polyfunkčných domov," vysvetlil primátor.
Čo sa týka vlastníkov, podľa primátora k ich požiadavkám pristupujú ústretovo. „Naším cieľom je dohodnúť sa s nimi tak, aby boli obe strany spokojné. K vyvlastňovaniu pristúpiť nechcem," uzavrel P. Obrimčák.
Ako má vyzerať námestie?
Stropkov - O tom, že v Stropkove bude námestie, sa hovorilo už pred 20 rokmi, no nič sa nedialo. Námestie má dostať novú tvár až teraz. Odhalia mestské hradby, pribudne niekoľko polyfunkčných domov a parkové prvky. Takáto vízia mesta sa páči aj samotným Stropkovčanom. Na niektoré novoty si však budú musieť ešte nejaký čas počkať. Minimálne dovtedy, kým mesto nezoženie dostatok financií. Rekonštrukcia si totiž vyžiada stovky milión korún.
K tomu, ako bude vyzerať centrum mesta, sa v minulom roku vyjadrili aj samotní obyvatelia. Z desaťtisíc obyvateľov prejavilo o dianie v meste záujem zhruba asi osemsto Stropkovčanov. Asi najzaujímavejším prvkom námestia budú pôvodné mestské hradby. Tie sú momentálne pod zemou. „Mali by vyčnievať nad zemou od štyridsať centimetrov do dvoch metrov, podľa sklonu územia," prezradil zámery Ladislav Dubas. Pribudnúť by mala aj fontána, z ktorej má vyvierať potôčik, ťahajúci sa celým námestím. „Okrem toho to budú prvky mestského mobiliáru, lavičky a niekoľko parkovísk," dodal Dubas.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš