Nižňanský. Po rokovaní primátor Prešova Pavel Hagyari skonštatoval, že budú spoločne hľadať riešenia, ako optimalizovať mestské firmy, aby našli ďalšie rezervy v ich ekonomike. Rovnako budú spolupracovať pri zostavovaní mestského rozpočtu.
Keďže Nižňanský je bývalým splnomocnencom vlády pre reformu verejnej správy, otvorila sa aj táto problematika. Na otázku, koľko majú samosprávy peňazí, Nižňanský odpovedal, že keď v rokoch 1995 - 96 začali s decentralizáciou a spočítali, koľko majú na Slovensku samosprávy dlh, tak narátali 14 miliárd korún: „Až v roku 2005 sa ich financovanie zlepšilo. Pritom samospráva medzitým prevzala na seba veľa kompetencií zo štátu, ako škôlky, školy, cesty, sociálne služby. V roku 2002 ešte nikto nevedel, koľko bude napríklad stáť základné školstvo. Ja tvrdím, že samospráva nemá peniaze navyše. Veď samospráva je dnes najväčším zamestnávateľom vo verejnom sektore. Vytvára tiež podmienky pre investovanie, pre súkromný kapitál."
Na otázku, čo sa pri reforme verejnej správy nevydarilo, sebakriticky zareagoval priznaním, že by zmenil počet žúp: „Minimálne na dvanásť alebo šestnásť. Mnohé regióny majú problémy preto, lebo sú vzdialené od centier. Čo sa nám nepodarilo dosiahnuť je aj medziobecná spolupráca. Veľká rozdrobenosť obcí spôsobuje problémy. A dočistiť treba ešte jasnejšie delenie kompetencií. Je pomerne veľa delených kompetencií, a aj tie, ktoré prešli na samosprávy, nie vždy so sebou niesli finančné prostriedky. To je tiež argument, prečo sa nedá hovoriť, že samosprávy majú veľa peňazí." Podľa Nižňanského treba novelizovať aj niektoré zákony, lebo už sú úplne nové podmienky.
Kľúčom k fungujúcej samospráve je podľa neho dobrý finančný systém. Ako príklad spomenul materské školy. Ak sa pri ich financovaní zmení finančný systém, ako to chce vláda, tak by to bol problém: „Doteraz to fungovalo na báze, že rodičia platili a obec prispievala. Teraz ministerstvo prišlo s návrhom, že bude dávať zo štátneho rozpočtu účelovú dotáciu 380 korún na žiaka. Týmto sa vytvára priestor, že o nich už nebude rozhodovať samospráva, ale aj centrálna vláda. Potom by mohla opäť nastať centralizácia. A toto je smerovanie, ktoré by ma mrzelo. Skôr treba ísť opačným smerom."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš