jeho dnešné územie rozdelené medzi viaceré obce v podtatranskej kotline od Štrby cez Veľkú Lomnicu až po Spišskú Belú.
Oslavy okrúhlych šesťdesiatin sa Tatranci rozhodli otvoriť inauguráciou knihy publicistu Mikuláša Argalácsa (na snímke) Tatranské cesty k samostatnosti, ktorá rozpráva príbeh okolností vzniku mesta. Podľa autora sa dielo zrodilo počas 9 mesiacov z 3 metrov širokej kopy historických prameňov, ktoré pochádzali zo 6 archívov od Prahy po Levoču.
Publikácia odkrýva pre verejnosť doteraz viacero neznámych faktov. Podľa autora je z nich ťažké menovite vypichnúť tie najzaujímavejšie a z pohľadu doterajších známych informácií najšokujúcejšie. "V knihe sú to najmä ľudia a ich činy, o ktorých sa nevedelo a ktorých zásluhy sa pripisovali iným," upresnil M. Argalács. Doplnil, že publikácia dáva na pravú mieru medzi ľuďmi rozšírenú mylnú predstavu o komunistickom pôvode vzniku mesta Vysoké Tatry. "Zámer sa začal rodiť ešte v predvojnovom období. Okolnosti vzniku v roku 1947 nemajú s komunistami nič spoločné."
Knihu posypaním tatranskou hlinou uviedol na svet primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš. Vyjadril nádej, že kniha neprinesie potešenie len samotným Tatrancom. "Dúfam, že dielo bude zaujímavé okrem iných aj pre podtatranské obce, ktorých histórie sa kniha takisto čiastočne dotýka."
Včera odštartované oslavy jubilejných narodenín mesta budú do konca októbra pokračovať ďalšími 11 podujatiami. Dramaturg tatranského kultúrneho života Ján Bendík podčiarkol, že vo všetkých prípadoch ide výlučne o nové a originálne premiéry.
"Ani jedna z týchto jedenástich akcií nepatrí ku starým cyklickým podujatiam, ku ktorému by sme len pridali nálepku osláv a 60. výročia založenia mesta," vysvetlil J. Bendík.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš