sprejerom. Dnes už s úsmevom spomínajú, ako neraz utekali pred policajtmi. Na sprejerov sa poväčšine ľudia pozerajú s opovržením, pretože čmáraninami ničia verejné priestranstvá. Určite zaujímavá situácia však nastane, keď sa vandalizmus povýši na umenie. Presne tou cestou sa vybrali spomínaní dvaja Novovešťania. Dnes si hovoria writers a na objednávku zdobia krásnymi grafitmi múry domov v Spišskej Novej Vsi.
„Nejako sa začať musí. Napríklad postriekať otcovi garáž a keď náhodou rodina nevlastní tú garáž, tak sa postrieka cudzia," položartom hovorí M. Kunik. Ľ. Bukovinský dodáva, že v minulosti síce patrili ku sprejerom, snažili sa však „označkovať" iba odľahlé, nikomu nepatriace miesta. Potom prišlo na rad umenie. „Oslovoval som ľudí s ponukou, páčilo sa im to, odporúčali ma svojim známym," pokračuje v rozprávaní Ľuboš. Sediac v redakcii KORZÁRA vysvetľuje, ako by nám vedel vyzdobiť stenu, aby pôsobila ako zrkadlo či ďalšia miestnosť.
Na prvé stretnutie s Ľ. Bukovinským si spišskonovoveský podnikateľ Štefan Grondžák spomína takto: „Ako prvý ma oslovil Ľuboš, ukázal mi na diskete, ako by múr našej budovy mal vyzerať. Priznám sa, nerozumel som tomu, ale páčilo sa mi to. Samozrejme, že som proti sprejerom, ktorí ničia verejné priestranstvá. Mladým a šikovným ľuďom však treba dať šancu. Je jednoduché povedať deťom - nefajčite. Ale keď sa nás oni spýtajú - a čo máme robiť namiesto toho, treba im dať konkrétnu odpoveď, návod, ako vyplniť voľný čas. Inak to nedopadne dobre. Neľutujem, že som sa vtedy s Ľubošom dohodol. Po tom, ako jeho výtvor videli aj okoloidúci, prišli za mnou, že by chceli telefonický kontakt na autora pekného grafitu."
Mladí umelci tak vyzdobili napríklad poštový novinový stránok a priečelie rôznych súkromných budov. „Ľudia si nás však stále pletú s vandalmi. Neraz sa nám stalo, že sme pracovali, mali sme tam rozložené farby a zrazu prišli policajti. Telefonovali im ľudia s tým, že cez okno vidia sprejerov," popisuje Ľuboš.
Ako pre KORZÁR povedal náčelník Mestskej polície v Spišskej Novej Vsi Ján Prostejovský, spomínaný spôsob je prevencia, ktorý sa v meste osvedčil. „V súčasnosti je sprejerstvo, teda takýto spôsob ničenia majetku kvalifikovaný ako trestný čin, za ktorý sa takzvaní sprejeri môžu dostať aj do väzenia. Preto všetky prípady postupujeme Policajnému zboru. Treba pripomenúť, že v minulosti nešlo vždy iba o sprejerov zo Spišskej Novej Vsi. Verejné priestranstvá nám ničili aj vandali z okolia," spomína J. Prostejovský.
Dnes týchto mladých ľudí delí na dve skupiny. Sú to tí, ktorí vyslovene nechávajú po sebe škrabance a potom sú to umelci, ktorí tvoria. „Prevencia, osveta, komunikácia, aj vďaka tomu môžu títo mladí ľudia po dohode tvoriť na viditeľných miestach. Dokonca aj mesto, a to firma Emkobel, im umožnila prezentovať sa na múroch kotolní," vysvetľuje náčelník.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš