nielen po vrcholoch hôr, ale aj po stavbách a ruinách. Svoju prácu berie rutinérsky, hoci si uvedomuje, že riziko existuje vždy. „Už sme si zvykli na pohľady z výšok," tvrdí Peter.
Spolu so zvyškom partie prišiel v týchto dňoch na hrad do Starej Ľubovne. Menšími úpravami tam zaisťujú padajúce murivo. „V prvý deň sme si pripravovali upevnenie a istenie. Je to veľmi dôležité. Murivo, ktoré je na stene, upevňujeme sieťou - pletivom. Zvrchu dávame preč každý jeden kameň, ktorý sa čo i len trošku hýbe," vysvetľuje výškový pracovník. Podľa neho 35-metrová stena na jednom z palácov Ľubovnianskeho hradu nie je až taká náročná. „Sú aj horšie steny. Ešte horšie sa pracuje na komínoch," prezrádza P. Šuster.
Renesančný palác hradu je v zlom technickom stave už vyše dve storočia. Od roku 1772 sa na ňom vôbec nepracovalo. „Okolie paláca je súčasťou prehliadkovej trasy. Touto opravou by sa malo predísť prípadným pádom kameňa z koruny," objasnil Dalibor Mikulík, správca hradu. V priestore pri rekonštruovanej stene sa počas sezóny konajú rôzne kultúrne podujatia, čo by mohlo byť nebezpečné. „Je to stredoveký hrad, takže vopred nemožno nič vylúčiť. Aj týmto zásahom chceme predchádzať nebezpečenstvu," dodal správca.
Celkové náklady na približne týždňovú akciu budú vo výške 60-tisíc korún. Suma bude použitá z vlastných príjmov múzea.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš