doma, musí denne užívať niekoľko liekov a rôzne spreje. Za posledných päť rokov však bola už štyri krát na liečení vo Vysokých Tatrách. Pobyt v nadmorskej výške okolo tisíc metrov jej chorobe mimoriadne prospieva. Cíti sa oveľa lepšie. A liečba ju nestojí to veľa. "Tým, že som tu v Tatrách obmedzím počet liekov, ktoré používam, keď som doma. Tento vzduch mi pomáha pri prečistení priedušiek a pľúc, takže sa mi oveľa lepšie dýcha a po troch týždňoch strávených na liečení sa cítim oveľa lepšie," povedala nám 45-ročná východniarka.
Pani Márii ale hrozí, že kúpeľnú klimatickú liečbu v Tatrách už neabsolvuje. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) chce totiž v rámci optimalizácie siete zdravotníckej starostlivosti a šetrenia finančných prostriedkov v rezorte zrušiť v Prešovskom kraji 2 062 lôžok. Z toho by podľa návrhu malo byť približne 900 lôžok v troch tatranských sanatóriách, kde sa liečia rôzne pľúcne choroby a astma. Klimatická liečba má v vo Vysokých Tatrách pritom vyše sto ročnú tradíciu. Ministerstvo navrhuje zredukovať lôžka v sanatóriu v Tatranskej Kotline, Novom Smokovci a v Tatranskej Polianke tak, že týmto ústavom hrozí de facto zánik.
Tatranci sa chcú ale o zachovanie trojice ústavov zabojovať. Mesto Vysoké Tatry adresovalo MZ otvorený list. Ministra v ňom vyzýva na prehodnotenie pripravovaného rozhodnutia o redukcii lôžok. Zároveň žiadajú odbornú verejnosť, aby o redukcii diskutovala a pripravila iný, rozumnejší návrh.
Tatranci upozorňujú na to, že zrušenie ústavov bude mať negatívny dopad na ekonomiku mesta. Každoročne sa tu lieči asi 3 500 ľudí. Podľa Tatrancov štát rušením ústavov neušetrí. "O prácu môže prísť asi 200 zamestnancov. Mnohí z nich sú odborní špecialisti, ktorí si uplatnenie v regióne budú hľadať len veľmi ťažko. Na platbách od zdravotných poisťovní sa ušetrí odhadom asi 70 miliónov korún ročne. Ale vlastne sa neušetria, pretože náklady na iný typ liečby pacientov, ktorým každoročný pobyt v tatranských liečebniach pomáhal stabilizovať ich zdravotný stav, určite prevýšia túto zdanlivú úsporu," konštatoval poslanec mesta Vysoké Tatry Pavol Stano.
Manažéri a riaditelia ústavov, ktorý sa redukcia lôžok najviac dotýka nevedia, čo bude ďalej. Tvrdia, že lôžka i počty zamestnancov už dávno zredukovali na únosné minimum. "Nie sme zadĺžení, nie je u nás žiadna prezamestnanosť. Stále zvyšujeme odbornosť našich lekárov," hovorí primár Štefan Reinhardt zo Sanatória Dr. Guhra z Tatranskej Polianky. Zmluvy so zdravotnými poisťovňami majú ústavy podpísané len do konca marca. "Postup ministerstva sa mi nepáči. Čísla, ktoré predložilo sú nepresné. Osobne si myslím, že najviac bude trpieť pacient," konštatovala riaditeľka neštátneho liečebného ústavu Tatrasan v Novom Smokovci Eva Grossingerová.
O stanovisko k problému sme požiadali aj MZ. Minister Ivan Valentovič aj jeho hovorkyňa Silvia Balázsiková boli včera na konferencii v nemeckých Brémách. Stanovisko prisľúbili poskytnúť dnes.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš