minút. Darí sa im najmä vtedy, ak máte PIN-kódy poznamenané a uložené vedľa kariet.
Dokazuje to aj nedávny prípad okradnutej ženy z Prešova. Tá síce nemala poznamenané kódy pri kartách, ale mala ich uložené v mobile. Čo však z toho, keď jej ukradli celú tašku. "Do deviatich minút od krádeže jej vybrali z jedného účtu 10-tisíc korún, z druhého 15-tisíc korún," informuje hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove.
Podľa polície je bezpečnou poistkou stanovenie nižšieho denného limitu na výber. Po prípadnej krádeži sa tým získa čas na zablokovanie karty a zníži sa pravdepodobnosť, že ak niekto pozná PIN-kód, ukradne celý zostatok účtu. "Je dôležité chrániť si kód, aby sa k nemu nedostali páchatelia a nezneužili ho. Nie je vhodné napísať si ho priamo na platobnú kartu alebo nosiť blízko karty. Odporúčame nosiť kartu oddelene od osobných dokladov, najlepšie v peňaženke, kde ju môžeme pravidelne kontrolovať," dodáva.
Je len otázka šikovnosti zlodeja, ako sa dopátra, kde má obeť uloženú poslednú bariéru. Netreba zabudnúť, že kód sa môže zadať aj viackrát. Najčastejšie sa zneužívajú bankomatové karty dvoma spôsobmi. Tak, že si páchateľ odsleduje majiteľa karty pri výbere či platení, aby získal kód. Potom ho okradne a ihneď použije kartu na výber peňazí či nákup. Alebo ukradne tašku či peňaženku a keď má majiteľ napísaný aj kód, nič mu nestojí v ceste, aby kartu použil. "Preto treba dávať veľký pozor v obchodoch, v reštauráciách, na pumpách, pri bankomatoch a zakryť si rukou klávesy na naťukávaní PIN-u," upozorňuje M. Fečová. Odborníci zaznamenali aj prípady, že na bankomate bola nainštalovaná nenápadná kamera, ktorá snímala pohyb ruky pri zadávaní kódu. Najčastejšie kradnú zlodeji kabelky odložené v nákupných vozíkov v obchodných centrách či zo stoličiek v reštauráciách.
Polícia varuje aj pred novými formami krádeží. Zlodeji sledujú ľudí, ako si vyberáte peniaze v bankomate. "Po niekoľkých metroch vás predbehne auto a signalizuje vám poruchu. Zastavíte a z druhého auta vyskočia páchatelia, ktorí vás okradnú. Alebo ak zastavíte na križovatke, zlodej otvorí dvere na vašom aute a ukradne tašku. Utečie na motorke alebo zmizne v dave," varuje hovorkyňa.
Ako bezpečne vyberať peniaze z bankomatu
Pozornosť rôznych zlodejov a násilníkov, ktorí sa za každú cenu chcú dostať k peniazom, môže pritiahnuť výber peňazí z bankomatu. Najmä vtedy, ak tam postávate príliš dlho. Preto vám ponúkame zopár užitočných rád:
- nevyberajte peniaze potme, ak to nie je bezpodmienečne nutné
- využívajte tie bankomaty, ktoré sú v rušnejších častiach
- kartu si pripravte vopred, aby ste pri bankomate nestrácali čas hľadaním
- pri výbere sa poobzerajte okolo seba a presvedčte sa, či sa v okolí nepohybuje niekto, kto by sa o vás nápadne zaujímal
- peniaze si ihneď schovajte, pri bankomate nikdy zbytočne nepostávajte
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš