Nezainteresovaným by sa mohlo zdať, že sa chlpáči prebúdzajú kvôli teplej zime skoršie, ako po iné roky. Podľa lesníkov sa však nedeje nič mimoriadne. „Dlhoročným sledovaním vieme, že zo zimného spánku sa medvede začínajú budiť zvyčajne už okolo 20. februára. Pritom medvede v Tatrách zimujú vo vyšších polohách, často na severných svahoch, kde výkyvy teplôt nie sú tak veľké, ako v nižších polohách južných svahov Tatier. Takže teplo dĺžku ich zimného spánku ani tento rok výrazne neovplyvnilo," konštatoval Jozef Kováč zo Štátnych lesov TANAPu.
Prvé kroky medveďov povedú za potravou. To, čo hľadajú, sú najmä zvyšky uhynutej zveri. „Bežne prichádzajú k našim kŕmnym zariadeniam pre jeleniu zver. Napokon, v týchto teplých dňoch, kedy už mizne snehová pokrývka, nájdu už aj rastlinnú potravu. S hladom by teda problém mať nemali," vysvetlil Jozef Kováč.
Nie je však vylúčené, že niektoré jedince sa pri hľadaní potravy dostanú do blízkosti ľudských obydlí. Takéto medvede sa lesníci pokúsia najskôr odlákať vhodným prikrmovaním. Ak by sa to nepodarilo, môže nasledovať odchyt, alebo dokonca odstrel.
Na území TANAPu žije v súčasnosti približne 80 medveďov. Je to množstvo, ktoré územie dokáže ešte uživiť. Zvyšovanie počtu medveďov nie je však aj vzhľadom na kapacitu územia neustále sa zvyšujúcu návštevnosť národného parku žiaduce.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš