Cintorínskej ulici v Krompachoch. Navyše podľa hygienikov, v prípade silných prívalových dažďov hrozí rozmočenie narušenej pôdy a doslova zosunutie cintorína na cestu vedúcu do lyžiarskeho strediska Plejsy.
K takýmto zisteniam prišiel Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Spišskej Novej Vsi, ktorý pred časom na cintoríne vykonal štátny zdravotnícky dozor. Podľa slov okresného hygienika Júliusa Rittera, chýbajúci oporný múr židovského cintorína môže spôsobiť veľké problémy. "Pôvodný oporný múr sa pred rokmi zbúral a nepostavil sa nový. Hrozí uvoľnenie a zosuv pôdy cintorína, ktorý má niekoľko sto rokov a odkrytiu hrobov. Vyzvali sme mesto, aby prišlo s návrhom riešenia tejto situácie a následného odstránenia súčasného stavu," uviedol J. Ritter.
Oporný múr židovského cintorína pred rokmi "padol" za obeť rozširovaniu cesty smerom k lyžiarskemu stredisku. Zbúrali ho a cestu rozšírili vyhĺbením do pôdy cintorína nad ňou. Svah však už nebol zabezpečený novým oporným múrom. A tak sa dnes nielen Krompašanom, ale aj návštevníkom strediska núka nevábny pohľad na trčiace hroby nad cestou na Plejsy. Problém židovského cintorína sa dostal na stôl aj krompašských poslancov. Ako zdôraznil poslanec Stanislav Barbuš (SMER-SD), hoci na cintoríne sa už niekoľko desiatok rokov nepochováva, ide o niekdajších občanom mesta a tí si zaslúžia dôstojný odpočinok. Poslanec Marko Skurka (SMER-SD) použil oveľa silnejšie slová a súčasný stav cintorína označil za neúctu voči predkom. "Na ceste na Plejsy sa takmer váľajú kosti našich predkov. Neúcta k nim je to najhoršie. Tento cintorín tu existuje od roku 1783 od epidémie cholery. No od roku 1941, kedy asi 200 občanom násilne odviedli do koncentračných táborov, nemal sa kto o cintorín starať. V žiadnom prípade nemôže obísť túto dôležitú otázku. Pred rokmi, keď bol v Krompachoch rabín a videl cintorín, nedovolil už vŕtať do neho. Navrhujem, aby sme zistili, komu cintorín patrí, kto je zodpovedný za jeho zdevastovanie a v každom prípade hľadať možnosti, ako tú hanbu Krompách zmazať. My už nemôžeme nekonať," razantne zdôraznil M. Skurka, k názoru ktorého sa priklonili aj ďalší poslanci.
Ako zdôraznila primátorka mesta Iveta Rušinová (NEKA), mesto sa k tomuto dlhoročnému problému nestavia chrbtom. Skôr naopak. "Ešte pred samotnou návštevou hygienikov sme začali v tejto veci konať. Jednak vo veci oporného múra i prístupovej cesty na Plejsy. Prešli sme starú projektovú dokumentáciu a nasledovať bude územné rozhodnutie," zdôraznila I. Rušinová. Pravdou je, že Cintorínska ulica nie je majetkovo-právne vysporiadaná. Dôležité sú teda rokovania s majiteľmi pozemkov a následná úprava komunikácie na Plejsy, ktorej súčasťou je aj oporný múr cintorína. Už na budúce rokovanie mestského zastupiteľstva predloží I. Rušinová plán investičných akcií na tento i budúci rok. Ich súčasťou by mali byť aj tieto dve akcie. V záverečnom hlasovaní poslanci jednohlasne podporili návrh M. Skurku.
Pripomeňme, že ešte v máji uplynulého roka s myšlienkou oživenia židovského cintorína prišiel ThLic. Štefan Kosturko, farár-dekan rímsko-katolíckej krompašskej farnosti. Cez aktivačné práce vtedy štvorica mužov cintorín vyčistila. Dnes je židovský cintorín i jeho náhrobné kamene vidieť už z diaľky. Podľa slov Š. Kosturka, vyčistenie cintorína je vzdaním úcty ľuďom, ktorí sú tam pochovaní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš