nich však každoročne organizuje kolektívnu výstavu. Pre maliarov Amatérsky výtvarný Prešov a pre remeselníkov výstavu Človek a jeho tvorivá práca. Obe vernisáže sa uskutočnili v rovnakom termíne a tento rok boli výnimočné nielen množstvom návštevníkov, ale aj autorov. Ako zdôraznil riaditeľ ŠOS Vladimír Husár, 50 autorov sa tu prezentuje viac ako stovkou výtvarných a remeselných prác. "Môžem povedať, že za posledné roky ide o najvyššiu účasť autorov a najbohatšiu kolekciu diel," hodnotil riaditeľ ŠOS.
Porota v zložení Alena Sedláková, Eva Tkáčiková a Terézia Krafčíková mali neľahkú úlohu oceniť tie najlepšie práce a odporučiť ich na krajskú súťaž Výtvarné spektrum, ktoré sa uskutoční v Humennom. Výtvarníci si vybrali také techniky ako je maľba, grafika, plastika, textil, ale aj práce multimediálneho charakteru. Medzi autormi bolo aj viacero začínajúcich, ktorí však porotu príjemne prekvapili talentom aj novými prístupmi. Udelili 15 ocenení.
Medzi autormi bol aj 31-ročný Marek Daniel-Čarný, pre ktorého je výtvarná tvorba istou formou sebavyjadrenia. Napriek tomu, že je pripútaný na invalidný vozík s diagnózu skleróza multiplex, srší optimizmom. "Hlava mi zatiaľ funguje dobre a svoje myšlienky a sny vkladám do tvorby. Prevažne robím kresby, lebo maľovať je pre mňa ťažké, ale mal som aj niekoľko takých pokusov. Inšpirujem sa pozorovaním sveta okolo mňa a na mojich figurálnych obrazoch nikdy nechýba akési svetlo nádeje, želanie. Tak to cítim a v obrazoch podávam ďalej," povedal nám výtvarný samouk a dodal, že sa necíti izolovaný. Intenzívne sa venuje tiež štúdiu jazykov a trochu aj histórii.
Jednou z najzrelších a najtalentovanejších autoriek bola Iveta Drzewiecka. Momentálne býva s manželom a deťmi v Janove (okres Prešov), ale ešte donedávna žili v Taliansku. Výtvarnému umeniu sa však venovala už na strednej škole a vtedy prispievala na výstavy v Liptovskom Mikuláši, kde žila s rodičmi. "Pre mňa je východiskom stále maľba, najmä olejom. Námety čerpám z vlastných zážitkov a pocitov, možno preto v konečnom výraze moje obrazy vytvárajú efekt medzi bdením a snením," prezradila nám.
Podľa metodičky ŠOS Viery Vargovej aj medzi remeselníkmi sa objavujú noví ľudia a ju osobne teší, že ide o mladých. Spomenula napríklad Jána Koľa, ktorý sa usiluje oživiť výrobu pastierskych píšťal, Štefana Tomka, ktorý rozvíja tradičnú drotársku techniku, či mladých kováčov Františka Libu a Mareka Wágnera. "V kolekcii máme zastúpené takmer všetky techniky. Od dreva, prútia, píšťal, gajdíc po kováčske umenie, výšivky, čipky, kraslice, až po maľbu na sklo a hodváb," uviedla metodička V. Vargová. Popri tradičných remeslách zaujali aj dekorácie z dielne Prešovčanky Márie Vykoupilovej. "Toto je ukážka toho, že aj črepiny z rozbitých šálok, či tanierov sa dajú využiť. Prakticky z odpadu som vytvorila niečo nové. V tomto prípade je to hus, ktorá môže vhodne oživiť väčší priestor. Inak si vyberám najmä prírodné materiály, ale tie črepiny ma lákali," poznamenala Ria Vykoupilová.
Výstava na ŠOS je dostupná verejnosti vždy v pracovných dňoch do 15.30 hod. a potrvá do 23. marca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš