Nový šéf ochranárov: Zjazdovky v národných parkoch sú tragédiou
Spišská Nová Ves - V rámci zmeny organizačnej štruktúry Štátnej ochrany prírody vzniklo v Spišskej Novej Vsi jedno z jedenástich regionálnych centier
Monika Toporcerová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ochrany prírody. Jeho riaditeľom a súčasne novým riaditeľom Správy Národného parku Slovenský raj sa stal Ing. Bedřich Hájek (na snímke), ktorý vystriedal doterajšieho riaditeľa správy Ing. Dušana Bevilaquu. KORZÁR sa s ním rozprával nielen o ochrane prírody v Slovenskom raji.
- Mojou prioritou bude uplatňovanie zákona o ochrane prírody. Máme záväzky voči Európskej únii, vstupom do EÚ sme sa zaviazali vytvoriť sieť chránených území. Ide o kategórie chránených vtáčích území a území európskeho významu. V našom regióne sa nachádza najväčšie chránené vtáčie územie Volovské vrchy, rozkladajúce sa od Spišskej Novej Vsi po Košice. Jednou z priorít bude napĺňanie záväzkov voči EÚ, týkajúcich sa dobudovania siete chránených území.
Dá sa ochrana prírody zosúladiť s pripravovanými investičnými aktivitami v Slovenskom raji, budovaním lyžiarskych stredísk a rekreačných areálov, voči ktorým doteraz Správa NRSR ostro protestovala? Zmení sa postoj ochranárov voči developerom a investorom zaujímajúcim sa o národný park?
- To, čo sem láka aj ľudí zo zahraničia, je nedotknutá aj divoká príroda, súvislé komplexy lesov, fauna a flóra. Tým je Slovensko aj Karpaty atraktívne. Pokiaľ sa tu vybudujú ubytovacie a stravovacie zariadenia na istej úrovni s vysokým stupňom hygieny, môže to byť prínos pre rozvoj cestovného ruchu. Menej však už športové aktivity, zjazdovky, ktorých má napríklad Rakúsko plné Alpy. Slovensko má dostatok kopcov, na ktorých sa dajú budovať zjazdové trate a je tragédiou, že investori ich orientujú do národných parkov a území s najvyšším stupňom ochrany prírody. Mojou prioritou je pešia turistika, cykloturistika. Rozvoj športových aktivít je iná orientácia. Masová turistika je určená pre oveľa väčší okruh ľudí ako lyžovanie na zjazdových tratiach. Myslím, že Slovenský raj a zachovaná príroda je pre ľudí viac, ako zjazdovky.
Jedno lyžiarske stredisko HorSKIpark dostalo od ministerstva životného prostredia zelenú, jeho iniciátori tvrdia, že na budúci rok sa na novej zjazdovke pod Muráňom bude lyžovať. S megaprojektom prišli britskí investori z Dorchester Group of Companies, ktorí chcú pod Knolou vybudovať rozsiahly rekreačný komplex vrátane sústavy zjazdových a bežeckých tratí. Ako vnímate tieto projekty?
- Pokiaľ ide o HorSKIpark, dohodlo sa, že zjazdovky pôjdu po hranicu rezervácie Muráň. Myslím, že je to v poriadku, biotop je tu preriedený. Neoficiálne vieme, že investori chcú trate orientovať vyššie, až do rezervácie. Je tam štvrtý a piaty stupeň ochrany prírody, vzácne rastlinné a živočíšne spoločenstvá. To vylučuje výstavbu. Na Slovensku nepoznám prípad, že by sa kvôli zjazdovke rušili chránené prírodné rezervácie. Zámer britskej firmy Dorchester je v chránenom vtáčom území, ale treba si uvedomiť, že toto územie nemá všade rovnakú hodnotu a ak by išlo o menej hodnotné časti územia, mohlo by to byť priechodné. Ale zjazdovka na Knolu by bola z hľadiska zničenia biotopov najhorším riešením.
V súvislosti so zmenami v ŠOP sa hovorí o znižovaní počtu pracovníkov, konkrétne v Slovenskom raji vraj majú prísť o prácu piati strážcovia prírody, teda tretina z ich počtu. Čo to bude znamenať pre národný park, ktorý je sústavne atakovaný nelegálnymi výrubmi stromov?
- Znižovanie stavov vyplýva z celkového zámeru vlády znížiť počty úradníkov. Je to zatiaľ otvorená záležitosť, o ničom nie je definitívne rozhodnuté, takže by som sa k tomu nerád vyjadroval. Záleží od rozhodnutia vlády a ministerstva životného prostredia.
Ing. Bedřich Hájek pôsobil doposiaľ v Správe Národného parku Slovenský raj ako zoológ. Do funkcie riaditeľa Správy NPSR bol menovaný na základe výberového konania. Súčasne sa stal riaditeľom Regionálneho centra ochrany prírody v Spišskej Novej Vsi, ktoré okrem Slovenského raja bude pokrývať aj národný park Muránska planina a Slovenský kras s voľnou krajinou na území okresov Spišská Nová Ves, Levoča, Rožňava, Brezno, Rimavská Sobota.
Všetky tri národné parky v pôsobnosti novoveského centra budú mať svojich riaditeľov. Post riaditeľa správy v Slovenskom raji je už obsadený, na miesta riaditeľov správ Muránskej planiny a Slovenského krasu budú vypísané výberové konania.
V súčasnosti má Správa NPSR v Spišskej Novej Vsi 26 pracovníkov, z toho 15 profesionálnych strážcov prírody, zvyšok predstavujú odborní pracovníci z oblasti botaniky, zoológie, geológie a ďalších odborov. V roku 2002 prijala slovenská vláda uznesenie o zvýšení počtu profesionálnych strážcov prírody. V Slovenskom raji mal ich počet zo stavu troch ľudí v roku 2002 narásť o ďalších 15 pracovníkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš