informačná tabuľa v ruskom aj slovenskom jazyku s informáciou o vojnových hroboch aj podstavec na kladenie pietnych ohňov z areálu Pamätníka Sovietskych hrdinov vo Svidníku.
"Takéto krádeže si nepamätáme od sprístupnenia pamätníka verejnosti v roku 1949, hoci podstavec sa zrejme pokúsili ukradnúť už minulý rok v lete. Nevyšlo to, tak to zopakovali teraz. Určite to odniesli do zberných surovín za pár drobných, ale tieto veci majú vysokú historickú hodnotu," potvrdil nám vedúci Vojenského historického ústavu v Bratislave Vojenskej správy budov vo Svidníku Michal Čičvara. Dodal, že na historické objekty dohliada ochranka a ku krádeži došlo v čase, keď sa menila služba stráže. "Služba sa končila o 19.00 hod večer a ďalšia hliadka o tri hodiny zistila, že tieto pamiatky chýbajú. Začali sme hneď pátrať, oznámili sme vec polícii, prešli všetky zberné suroviny v Stropkove aj vo Svidníku, ale zatiaľ sme neboli úspešní," dodal M. Čičvara.
Nešlo však o jediné pamiatky. V prírodnom múzeu v Údolí smrti pri obci Kapišová rozkradli tri tanky. Potvrdil nám to vedúci múzejného oddelenia Vojenského historického múzea vo Svidníku Jozef Rodák. Z dvoch tankov zmizli pancierové kryty motora, ale aj puzdrá na ložiská a z jedného sovietskeho tanku T-34 dokonca aj 200-kilový agregát. "Mohlo to všetko skončiť v zberných surovinách, no skôr sa prikláňame k možnosti, že to bolo kradnuté na objednávku. Existujú zberatelia, ktorí si takýmto spôsobom postupne skladajú tank. Je to barbarstvo a takýmto konaním vzniká veľká škoda," zdôraznil Jozef Rodák a pripomenul, že spolu s políciou urobili obhliadku terénu hneď po zistení krádeže.
V týchto dňoch vyčísľujú hodnotu ukradnutých súčastí tankov pre potreby polície. Podľa J. Rodáka na to existujú tabuľky, ktoré má múzeum k dispozícii. Uvažujú tiež o sprísnení opatrení, ktorými chcú podobným krádežiam zabrániť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš