v zimnom stredisku Hrebienok vo Vysokých Tatrách.
„Je to aj spomienka na prvé začiatky lyžovania v Tatrách, ale aj zábava, recesia, stretnutie priateľov, návrat do 30. rokov minulého storočia. Ten zvýrazňuje dobová hudba," načrtla hlavný zmysel pretekov Alena Váradyová (na snímke s č. 20) zo Spolku ctiteľov športu lyžiarskeho (CŠL).
Tohto roku veľa pretekárov súťažilo po prvýkrát. „Mňa nakoniec prehovoril manžel, ktorý súťaží pravidelne. Zatiaľ sa mi to páči," nechala sa počuť Martina Hubačová z Tatranskej Lomnice. „Takisto som tu prvýkrát, dúfam, že dôjdem do cieľa. Najväčší rozdiel oproti dnešnému lyžovanie je, že sa ide v sukni. A lyže, tak to je úplne niečo iné," povedala Veronika Mladoňová z Popradu.
Pavol Imrich na „sjazdový prebor" meral cestu až zo vzdialeného Prešova. „Človek zažije úžasný pocit návratu do minulosti so všetkým, čo k tomu patrí. Lyžovať je umenie práve na takomto obyčajnom dreve. Neviem, neviem, koľko z terajších pretekárov by vedelo víťaziť s týmto výstrojom," vyslovil sa P. Imrich. Vysvetlil, že ťažkosti oproti moderným curlingovým lyžiam spočívajú v manévrovaní a robení záhybov v zákrutách.
A. Varádyová prezradila okolnosti vzniku myšlienky pretekov. „Na stenách jednej z tatranských reštaurácií sa nahromadilo množstvo starých lyží. Keď sme ich tam takto videli, povedali sme si, že je ich škoda používať len ako dekoráciu."
Členovia CŠL nachádzajú staré lyže najmä na povalách domov, veľa kúskov sa objaví aj pri rôznych sťahovačkách. „Veľa lyží a výstroja sa, žiaľ, spálilo alebo bolo inak zničených. Preto možno, ak niekto má doma niečo také a plánuje to vyhodiť na smetisko, môže to radšej venovať zanietencom historického lyžovania. Budeme veľmi radi," usmiala sa A. Váradyová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš