ešte v novembri minulého roka. Problém však pretrváva dodnes.
O aktuálnej situácii nás informoval náčelník mestskej polície (MsP) Ján Andrejko. Od jesene roku 2006 do týchto dní eviduje polícia od občanov oznámenie o líške z viacerých lokalít. Útvar MsP na Sabinovskej mal hlásenie o líške Pod skalkou, na Jesenského a Bezručovej ulici, na Ulici Mirka Nešpora, na Prostějovskej a Sabinovskej. Útvar MsP na Jarkovej ulici zase na Ul. Janka Borodáča a Pavlovičovom námestí, v okolí Mestskej haly, pri Starej tehelni, na Obrancov mieru. Útvar MsP na Sekčove zase pri Nákupnom stredisku Opál, tiež na Popradskej, Zimnej a Martina Benku, ďalej na Čergovskej a Šrobárovej ulici, na Ulici Federátov, Smrekovej, Višňovej, Dubovej, Bernolákovej, Ďumbierskej, Exnárovej, Vihorlatskej, Sekčovskej, Pod hrádkom, na Sekčovskej ulici a Pod Šalgovíkom.
Aj kolega z našej redakcie má skúsenosť s líškou. Videl ju pri veľkom kostole v samom centre mesta. Náčelník Andrejko v tejto súvislosti uviedol, že výskyt líšok bol v meste vskutku zaznamenaný aj na iných uliciach, avšak súpis, ktorý nám dal, svedčí o miestach najčastejšieho pohybu líšok v meste. „Tieto podnety, doplnené o vlastné zistenia, sme okamžite oznámili Technickým službám mesta Prešov, ktoré majú na starosti odchyt túlavých mäsožravcov," dodal. Technické služby na území mesta Prešov v minulom roku odchytili štyri líšky. Bolo u nich vykonané aj veterinárne vyšetrenie na podozrenie z besnoty.
„Líška nie je ako pohodený papier na ulici, alebo skládka odpadu. Líška je iný problém. Nepočká na mieste, kým príde niekto, kto ju chce uspať, alebo odchytiť," pokračoval Andrejko. Zároveň sa snažia získať informácie, ako problém s líškami riešia v iných mestách: „Poradíme sa aj s poľovníkmi a inými profesnými združeniami, aby sme mali podrobné informácie o správaní sa líšok. Aby sa pri ich odchyte mohlo stavať na istotu."
Andrejko zdôraznil, že pri riešení problému očakávajú väčšiu pomoc aj od občanov. Aby im hlásili nielen miesto výskytu líšky, ale aj hodinu, kedy ju videli: „Bez pomoci Prešovčanov záležitosť ťažko zvládneme."
Dodal, že doteraz žiadna líška nebola nakazená besnotou: „Výskyt líšok v meste súvisí skôr s tým, že majú ľahší prístup k potrave. Ak si zvykla chodiť ku kontajnerom na sídliskách, ľudia by ich nemali nechávať otvorené. Iných líška pri kontajneri poteší. Sú to síce pekné zvieratá, ale nebezpečenstvo, ktoré od nich hrozí, je stále veľmi vysoké."
Problém je s ich likvidáciou
Prešov - Problém s výskytom líšok v Prešove sa otvoril na zastupiteľstve v novembri minulého roka. Nastolila ho poslankyňa Soňa Bošelová (snímka na titulnej strane). Stalo sa jej, že išla po sídlisku a líška si vykračovala oproti nej. Chcela počuť, ako mesto problém vyrieši. „Čo, ak líška bude besná?" postavila priamu otázku. Podľa nej sú nebezpečné preto, lebo sa domestikovali a pred ľuďmi neutekajú. Nehľadajú si potravu prirodzeným spôsobom, ale si vybrali cestu ľahšieho odporu, vyberajú kontajnery. Práve preplnené kontajnery sú pre ne lákadlom. Poslankyňa by nebola rada, keby Prešov vošiel do povedomia Slovenska tým, že má líšky na sídliskách.
„Informácie o výskyte líšok máme," povedal k problému riaditeľ Technických služieb mesta Prešov Anton Balčák, pričom uviedol, že hlásenia o ich výskyte prichádzajú z viacerých častí mesta. Povedal, že v spolupráci s políciou majú vytypovaných najmenej štrnásť lokalít, kde sa líšky pravidelne ukazujú. Spomenul napríklad františkánsky kostol, cintorín i nemocnicu: „Pri ich likvidácii spolupracujeme s regionálnou veterinárnou správou. Zatiaľ sa žiadny výskyt besnej líšky nepotvrdil. Situácia sa nedá označiť ako krajná núdza. Ak máme informáciu o výskyte líšky, posielame na to miesto našich ľudí. Keď bola líška v Nižnej Šebastovej, osobne sme tam boli niekoľko dní. Naložili sme tam pascu, bohužiaľ, odchytiť sa nám ju nepodarilo. Tiež sme mali hlásenie z Ďumbierskej ulice, že sa pohybuje okolo materskej školy. Ľudia túto líšku dokonca kŕmili. Vieme o babke, ktorá jej dokonca hádzala potravu z okna."
Balčák zdôraznil, že odchytiť líšku nie je jednoduché a to napriek tomu, že majú k dispozícii malorážky a strely, ktoré ich po zasiahnutí paralyzujú: „Najprv ich však treba zahnať do priestorov, kde by sme odstrel mohli zrealizovať, aby sme neohrozili zdravie a majetok občanov. Ročne odstrelíme do päť líšok."
(meš)
Líška - nový maskot mesta?
Prešov - Fakt, že líšku možno v Prešove stretnúť skoro na každej ulici a v každom čase, je zrejmý aj z diskusie na webovej stránke pis.sk. Dňa 19. decembra o 00.37 hod. do diskusie na túto tému napísal respondent Pitkin toto: „Asi pred polhodinou som išiel domov a pri smetiakoch som videl líšku. Zjavne ma mala v trúbke. Až kým som po nej nehodil šuter. Aj tak odbehla asi desať metrov. Bolo to pri Bloku A. Matúšku č. 13. Ešte by som chcel sa opýtať, že keď bude besná, od koho môžem vymáhať škodu."
Ďalší pripísal: „Ja som ju tiež videl potulovať sa po Sekčove. Naposledy na Exnárovej."
Nasledujú reakcie, kde všade sa v Prešove dala vidieť líška: Na ceste pri Trojici (29. december), pri nemocnici (7. január), na Solivare (9. január), na Baštovej ulici, na Plzenskej je každý deň... (16. január), v sobotu večer som ju videl pohybovať sa na detskom ihrisku Marka Čuleňa (17. január), pri kostole na Sekčove, tiež na Vansovej a Exnárovej (28. január), pri kontajneroch na sídlisku III. (28. január), na Rusínskej ceste o 17.15 hod. (25. február), pri zdravotnom stredisku na Sibírskej (26. február), na Vihorlatskej v časti Pod Hájom o 22.15.hod (26.február). Je tam tiež návrh, aby sa namiesto koňa novým maskotom Prešova stala líška...
(meš)
Čo je besnota
Besnota je infekčné ochorenie, ktoré je prenosné zo zvierat na ľudí. Hlavnými nosičmi tejto infekcie sú líšky. Bez očkovania toho ochorenie končí u ľudí smrťou. Pôvodcom choroby sú vírusy, ktoré sa nachádzajú v slinách zvierat. U ľudí trvá doba nákazy do vypuknutia ochorenia 3 týždne až jeden rok. Príznaky ochorenia sa prejavujú svrbením na mieste uhryznutia, bolesťami hlavy, horúčkou a vnútorným nepokojom. Ochorenie pokračuje výbuchmi nálady až neznesiteľnými bolesťami a kŕčmi, ako aj slinením. V záverečnom štádiu choroby dochádza k ochrnutiu, čo vedie k smrti. Liečenie tejto nákazy nie je možné. Zaručená ochrana je dosiahnuteľná iba očkovaním tesne po hryznutí nakazeným zvieraťom.
(meš)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš