umelcových snímok.
Malík začal fotografovať už v roku 1930 a je všeobecne považovaný za nestora slovenskej fotografie. Súčasné obdobie mu pripomína práve 30. roky jeho začiatkov. „Niektoré značky fotoaparátov stáli vtedajších 100 korún, čím boli relatívne dostupné aj pre mládež. Spomeniem si na to, keď vidím, ako teraz má každé dieťa mobil a môže fotografovať do sýtosti. To je pre fotografiu veľmi dobré."
Napriek tomu autor zatiaľ ostal verný klasickej technike. „Mám tri špičkové prístroje, no ani jeden nie je digitál. Nový prístroj stojí cez 40-tisíc. Tie človek v mojom veku už musí mať odložené na výdavky na smútočnú ceremóniu," zažartoval Malík.
O chvíľu nato však všetkým prítomným prisľúbil, že je odhodlaný to dotiahnuť do stovky, aby sa o päť rokov mohla otvárať nová výstava. Autor má na najbližšie obdobie konkrétne plány fotografických námetov. Podľa neho je výborné, ak práca fotografa dospeje k výstave. „Prvoradým cieľom je urobiť kvalitnú fotografiu. Ak však ostane v šuplíku, nik ju neuvidí. Na výstave môže potešiť ľudí a inšpirovať ďalšieho fotografa."
Malík nechcel prezradiť, ktoré obdobie svojej tvorby alebo fotografie si cení najviac. Podotkol len, že fotografii veľmi vďačí za to, že vďaka nej mohol nakuknúť do rôznych kútov nášho sveta. „Najviac ma fascinovali cesty po zbytkoch Perzskej ríše, ktoré sa nachádzali v bývalom Sovietskom zväze."
Práve fotografova činorodosť a elán pre prácu bola jedna z vecí, ktorá najviac zaujala účastníkov vernisáže. „Obdivujem, čo človek v takomto veku všetko dokáže. Podľa jeho slov som si istá, že o krátky čas tu budeme vidieť novú výstavu plnú nových fotografií," vyznala sa Radka Novotná z Popradu.
Igora Kováča z Popradu najviac zaujali fotografie z lendackej svadby. „Boli to vôbec prvé snímky zo svadby v Lendaku vôbec. Malíkovi sa podarilo presvedčiť miestneho farára, aby dovolil fotiť v kostole."
Malík sa vo fotografii zaoberal najmä krajinnými motívmi, figurálnou, ale aj dokumentárnou tvorbou. Medzi milovníkmi fotografie sa tešia obľube najmä portréty ľudí z denného života predvojnového obdobia a snímky z výbuchov bratislavskej rafinérie počas druhej svetovej vojny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš