robiť," hovorí editor publikácie Stará tehelňa, kultúrny antropológ Alexander Mušinka (na snímke).
„Mestu doteraz chýba sociálna politika, bytová politika... Do Starej tehelne sa sťahujú neprispôsobiví z iných komunít. Stáva sa odkladišťom problémových ľudí. Môže to tak byť, ale potom musíme rátať s tým, že z toho vznikne 'festovné' geto," uviedol A. Mušinka na margo tejto lokality, kde žije tritisíc ľudí, väčšinou Rómov.
Idea pozrieť sa na mestské rómske getá „mátala" A. Mušinku už dlhší čas. „Ak sa hovorí o rómskej problematike, tak sa väčšinou reč točí okolo rómskych osád, teda okolo Rómov v dedinskom, nie v mestskom prostredí. O mestskom sa hovorí málo, ešte tak o Luniku IX. Deliaca čiara rozdeľujúca problémové oblasti ide pritom podľa toho, či ide o mestské alebo dedinské prostredie. Každé z nich funguje úplne inak. To však neznamená, že každá rómska komunita v meste nemôže mať dedinský charakter a naopak. V mestách vo všeobecnosti viac platia písané pravidlá, kým na vidieku ústne dohody," vysvetlil Mušinka.
Problematika mestských get podľa jeho slov zatiaľ nie je extrémne vypuklý problém. Ide o spomínaný Lunik IX, Stará tehelňa sa k tomu blíži. Problém to však bude. A veľký. „Tu je ešte relatívne funkčný a bohatý sociálny systém, ktorý brzdí tento proces, ale tie chudinské štvrte má každé mesto a u nás budú spojené s rómskou problematikou."
Mušinka uviedol, že „Stará tehelňa je symbolom mestského geta. Je to problém, ktorý sa dá riešiť, nie je to ešte Lunik IX, kde to už nejde. Tu sme vo fáze, keď sa ešte dá hovoriť o prevencii."
Publikácia o Starej tehelni nie je učebnicou, ani návodom, čo s touto lokalitou treba robiť. Je to zborník 20 autorov, ktorí sa venujú problematike, priamo či nepriamo dotýkajúcej sa Starej tehelne. „Je to zložitý, mnohovrstvový problém," hovorí Mušinka, podľa ktorého je nutné začať s komunitou v lokalite pracovať. Možností je viac. „Jednoduché, rýchle a lacné riešenia však neexistujú. Kto tvrdí opak, klame."
Pri riešení rómskej problematiky podľa Mušinku chýbajú informácie, výskum i ľudia. Tí, ktorí sa venujú povedzme terénnej sociálnej práci, fyzicky nestíhajú. „V Českej republike majú podstatne menej Rómov, pritom vo výskume sú o niekoľko nie rokov, ale desaťročí pred nami," podotkol editor a dodal, na čo sa zvykne zabúdať: „Ak máme neštandardnú komunitu, nemôžeme od nej čakať štandardné reakcie".
Problémov v lokalite Stará tehelňa je mnoho. Väčšinou v nej bývajú neplatiči, na čo paradoxne najviac doplácajú tí, ktorí platia. Majú rovnako zlé podmienky a pritom nemajú šancu zohnať byt inde. „Problémom treba predchádzať a nie až potom ich sanovať," poznamenal Alexander Mušinka.
Okrem neho prispeli do zborníka autori z rôznych oblastí. Úradníci, obyvatelia žijúci v tejto lokalite, kultúrni antropológovia, právnici, historici, romisti, ale napríklad aj Indián, ktorý porovnával mestské getá so situáciou v Severnej Amerike.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš