"Nemohla som chodiť, len s francúzskymi barlami. Pravé koleno mi operovali pred rokom. Viem, že po operácii mi bude lepšie," povedala nám 70-ročná žena krátko po operačnom zákroku, ktorý absolvovala na klinike ortopédie v prešovskej fakultnej nemocnici.
Pani Helena sa včera dopoludnia podrobila operácii ľavého kolenného kĺbu novou účinnou metódou. "Operovali sme pomocou špeciálneho navigačného systému, ktorý umožňuje lepšiu a presnejšiu výmenu bedrových a kolenných kĺbov. Po zákroku sa pacientka zbaví bolestí a môže sa zaradiť do bežného života," informoval prednosta kliniky ortopédie Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove Ján Kľoc. Pri operácii včera nechýbal ani špecialista - lekár z nemocnice v Karlových Varoch Jíři Štovíček, ktorý prešovských lekárov zaúčal a odovzdával im skúsenosti. Pani Helena, ktorá bola počas operácie pri plnom vedomí, si v prešovskej nemocnici poleží sedem až desať dní. Potom absolvuje rehabilitáciu vo Vranove.
Prešovská nemocnica je jednou z troch nemocníc v rámci celej republiky, kde sa robia operácie pomocou spomínaného navigačného systému. Pre zaujímavosť, v Čechách je v prevádzke 30 takýchto prístrojov. Prístroj zakúpila prešovská nemocnica za 2,4 milióna korún, jeho cena sa však pohybuje okolo piatich miliónov korún.
Ďalšia operácia čakala na prešovských lekárov včera popoludní. Podľa slov J. Kľoca ide o veľmi náročný zákrok u 60-ročného muža z Humenného. Pacient mal tumor v oblasti obličky. Po odstránení nádoru došlo k metastázovému rozsevu do stehennej kosti. Muž bol na ortopédii operovaný už trikrát. Pomocou nového navigačného prístroja mu včera zaviedli špeciálny predĺžený klinec so špirálovitým zaistením do stehennej kosti. Lekári týmto dosiahli stabilitu stehennej kosti, čo umožní pacientovi chodiť.
V rámci Slovenska ide o unikátnu operáciu. "Operácia by mala trvať asi dve hodiny a bude náročná aj na stratu krvi. Pacient bude potrebovať asi päť až šesť konzerv krvi," konkretizoval prednosta kliniky J. Kľoc.
Obe operácie sa konali v zrekonštruovanej sále, ktorú odovzdali do prevádzky v závere uplynulého roka. Na klinike je 50 lôžok, čo však neumožňuje znížiť dlhé čakacie doby na výmenu umelých kĺbov. O tento zákrok je zo strany pacientov veľký záujem. Je ich okolo dvetisíc a čaká sa dva až tri roky. To je hlavný dôvod, prečo chce vedenie nemocnice vedenie zvýšiť na klinike ortopédie počet lôžok o desať.
Autor: jšt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš