týchto dňoch uzrela svetlo sveta už jedenásta súhrnná správa, ktorá mapuje rok 2006. Ako sa podarilo taký dlhý čas udržať tento projekt, každoročne mapujúci väčšinu podstatných oblastí spoločenského života? "Jednak vďaka dobrému inštitucionálnemu zázemiu. Z jedenástich správ vydal IVO desať. Vytvorili sme pre to osobitný program. Potom je to kvalitný výber expertov. Autorské zloženie sa obmieňa, ale jadro ostáva. Sú to ľudia, ktorí sú vo svojich oblastiach považovaní za renomovaných odborníkov. Je to tiež nasadenie tých ľudí, je to vcelku prestížna záležitosť. Do istej miery funguje aj súťaž potenciálnych autorov. A hlavne je to energia, ktorú stále máme," povedal pre Korzár jeden z editorov, prezident IVO Grigorij Mesežnikov. "Je to kniha, ktorá vychádza bez toho, že by štát na ňu dal čo i len korunu. Čiže to je tiež prejav životaschopnosti a záruka nezávislosti," doplnila sociologička z IVO Oľga Gyárfášová.
Súhrnná správa o stave spoločnosti - Slovensko 2006 sa venuje stabilným okruhom tém (domáca a zahraničná politika, ekonomika, spoločnosť), ale prináša aj nové témy. Napríklad kapitolu o rodovej rovnosti, slovenskej rozvojovej politiky, alebo kapitolu o informačnej spoločnosti, ktorá nadväzuje na analýzu o internete spred roka. Aj v minulosti sa vyskytovali špecializované témy, ako šport, cestovný ruch, či niektoré menšiny. A budú sa aj v budúcnosti. "Teraz chceme reflektovať napríklad vstup SR do Schengenu, chystané zavedenie eura, problematiku rodiny, či starnutia spoločnosti," podotkla Gyárfášová. Grigorij Mesežnikov doplnil, že autori správy reagujú na aktuálne trendy. Táto publikácia mapujúca rok 2006 má vyše 750 strán. Analyzuje napríklad aj oblasti ako zdravotníctvo, školstvo, sociálne veci, médiá, životné prostredie, rómska problematika, pôdohospodárstvo, regionálna politika, kultúra, kriminalita, transparentnosť a korupcia, či ľudské práva.
Podľa Gyárfášovej bola zásadnou udalosťou minulého roka zmena vlády. "Celkom jednoznačne zmena vlády rozdelila minulý rok na dve polovice. Mnohé veci sa v druhom polroku zmenili." Súhrnná správa sa pochopiteľne venuje aj komunálnym voľbám. V tých bolo, ako zdôraznil Mesežnikov, najväčším prekvapením výrazné víťazstvo Pavla Hagyariho v Prešove. "Väčšie než porážka Slotu v Žiline," dodal.
Zaujímavosti roku 2006
Ponúkame prehľad niekoľkých zaujímavostí zo Súhrnnej správy o stave spoločnosti - Slovensko 2006.
Najnižšiu priemernú hodinovú mzdu (90,30 Sk) dosahovali v roku 2006 obyvatelia Prešovského kraja. Najvyššia (166 Sk) bola v Bratislavskom kraji.
Región východného Slovenska dosahuje iba 38,8 percenta priemeru EÚ.
Príjmy samosprávnych orgánov vzrástli v dôsledku fiskálnej decentralizácie o takmer 25 percent.
Po parlamentných voľbách nebol vlani v NR SR schválený ani jeden zákon navrhovaný opozíciou.
Ku koncu roka pôsobili v SR len dve strany zastupujúce záujmy národnostných menšín: Stana maďarskej koalície a Rómska iniciatíva Slovenska.
Za najlepší krok vlády R. Fica občania najčastejšie považujú ekonomické a sociálne úľavy a za najhorší vytvorenie koalície s ĽS-HZDS a SNS.
Dlhodobo nezamestnaní tvoria až 72,3percenta všetkých nezamestnaných, čo je najvyšší podiel spomedzi krajín OECD,
Až 73 percent rómskych domácností poberá niektorú zo sociálnych dávok viažucich sa na hmotnú núdzu.
Zastúpenie žien v NR SR je 20 percent, medzi starostami a primátormi je žien o percento viac. Vo vláde sú zastúpené 6 percentami.
Spomedzi pedagogických pracovníkov tvoria ženy viac než 72 percent. Školstvo starne. Najpočetnejšou vekovou skupinou medzi pedagógmi sú 50- až 54-roční zamestnanci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš