Kandaháru. Slovenským vojakom pritom bude veliť major Tomáš Bobko, rodák zo Spiša, ktorý žije v Spišskej Novej Vsi.
Predseda vlády Robert Fico, podpredseda Bezpečnostnej rady štátu a minister vnútra Robert Kaliňák spolu s ministrom obrany Františkom Kašickým navštívili juhoafgánsky Kandáhár 26. januára. Pracovnú cestu uskutočnili s cieľom rokovať s predstaviteľmi síl NATO v sektore Juh operácie ISAF a na mieste sa presvedčiť o miere bezpečnosti na kandahárskom letisku, kde by sa v prípade rozhodnutia vlády mohli presunúť slovenskí ženisti z Kábulu.
Premiér konštatoval, že aj po vyjadrení veliteľa 57-členného slovenského kontingentu v Afganistane majora Tomáša Bobka je kandahárska základňa lepšie chránená ako kábulská, kde naši vojaci doteraz boli. Minister obrany František Kašický avizoval, že naši ženisti, ktorých počet v budúcnosti podľa rozhodnutia vlády nesmie presiahnuť 65, budú po presune pôsobiť iba v areáli základne a nie na vysunutých pracoviskách, ako boli pôvodné predbežné úvahy.
"Moji vojaci nemajú s prípadným presunom žiadny problém. Ak príde rozkaz, tak balíme a vyrážame do Kandaháru, ktorý je od nás po ceste vzdialený 760 kilometrov," konštatoval 36-ročný major Bobko, ktorý je na svojej prvej misii. Ten sa v Kábule zároveň stal veliteľom skupiny ochrany základne, ktorú tvorí niekoľko stoviek príslušníkov medzinárodných síl. "Patrí do nej napríklad belgická jednotka strážnej ochrany, medzinárodná vojenská polícia, český EOD tím, či naši odmínovači," povedal nám mjr. Bobko, ktorého na Spiši očakáva manželka s ich dvoma deťmi.
A ako vnímajú doma jeho náročnú misiu? "Nuž, iste nie ľahko. Ale - čo už mali robiť? Vedia, že som vojak, že je to moja práca, takže verím, že naše odlúčenie zvládnu bez väčších problémov..."
Na leteckej základni v Kandaháre je situovaných 10-tisíc vojakov a civilných príslušníkov ISAF. Najviac je tu Američanov, Kanaďanov, Britov, Holanďanov, Dánov, Rumunov a Estóncov. Spolu je v misii ISAF 31 600 vojakov z 36 krajín. Aj v tomto porovnaní je najviac je Američanov 11 962. Britov je 5 236, Nemcov 2 693, Holanďanov 2 046 a Kanaďanov 1 786.
"Na základni v Kandaháre prebieha stále mimoriadne veľa ženijných a stavebných prác, preto ak prídete, budete veľmi osožnými spolupracovníkmi," zdôrazňoval hlavný ženista základne, kanadský major Miquel Peletier. "Som veľmi rád, že Slováci pricestujú do Kandaháru okrem iného aj preto, lebo pred pár rokmi som pôsobil na Slovensku ako veľvyslanec Holandského kráľovstva," pridal sa dokonca lámanou slovenčinou Gajus Scheltema, politický poradca generálmajora Antona van Looma. Tento skúsený diplomat, ktorý v Afganoistane pôsobí jeden a pol roka, nám potvrdil, že na základni sa v oblasti bezpečnosti nevyskytujú prakticky už žiadne problémy. Napríklad neexistuje, aby sa sem teroristi dostali s autom naloženým výbušninami. "Situácia sa zlepšuje aj v okolí základne, pričom teroristi sú vytláčaní stále ďalej od našej dislokácie," dodal Gajus Scheltema, ktorý si svoju už takmer zabudnutú slovenčinu nepochybne precvičí aj s našim rodákom majorom Tomášom Bobkom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš