pravdepodobne o Škodu 120. Všetko je však minulosťou, levočský magistrát vyčlenil viac ako 160-tisíc korún na kúpu modernej švajčiarskej technológie. Už čoskoro budú môcť domáci a aj návštevníci mesta vďaka vynoveným vežovým hodinám zistiť, koľko je hodín.
Ako už KORZÁR v minulosti informoval, levočskí reštaurátori odviedli na veži kostola kus práce, po dlhých rokoch je konečne opravená. Veža kostola s najväčším oltárom v strednej Európe je teda konečne po rokoch bez lešenia. Na rad prišlo aj spojazdnenie hodín. „Posledný používaný systém vežových hodín bol nainštalovaný pravdepodobne začiatkom 90. rokov minulého storočia. Hodinový motor ma evidentné znaky amatérskej výroby," upresnil hovorca magistrátu Jozef Cvoliga. Ako uviedol, rímske číslice ako aj rúčky sú pozlátené plátkovým zlatom. Rozvodové tyče, kĺby, rozvodové ozubené prevody vrátane 4-stranného rozvodového stroja sú pôvodné, 100 rokov staré. Pochádzajú ešte z pôvodného hodinového stroja.
„Oslovili sme firmu z Liptovského Mikuláša, aby vypracovali odborný posudok. Mestské zastupiteľstvo potom schválilo presun rozpočtových prostriedkov v rámci schváleného rozpočtu vo výške 161-tisíc korún na opravu vežových hodín," dodal J. Cvoliga.
V priebehu budúceho týždňa bude inštalovaný a uvedený do prevádzky najmodernejší systém elektronických vežových hodín, dodávaný švajčiarskou firmou. „Elektronický systém riadenia je založený na príjme rádiosignálu DCF (signál je vysielaný vysielačom DCF Mainfligen neďaleko Franfurktu nad Mohanom na dlhých vlnách 77,5 kHz) a následným spracovaním signálu mikroprocesovými hlavnými hodinami. Výhoda oproti mechanickým hodinám spočíva v tom, že hodiny idú takmer s absolútnou presnosťou. Automaticky sa prestavuje zimný a letný čas a naopak, ako aj automatické nastavenie hodín i pri dlhodobejších výpadkoch elektrickej energie," vymenoval výhody J. Cvoliga.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš