do Košíc, Banskej Bystrice alebo do Bratislavy, kde majú OCT (optical coherent tomography) prístroj na presnú diagnostiku zadnej časti oka.
„S očami mám už vyše roka problémy. Mala som vysoký očný tlak a neskôr mi zistili poškodené očné pozadie. Preto ma poslali do prešovskej nemocnice," povedala nám 69-ročná pacientka Mária Sedláková z Lemešian (okres Prešov). Ako hovorí, ešte v auguste nedokázala na pravé oko čítať. Lekári jej diagnostikovali šedý zákal. To znamená, že má čiastočne skalenú šošovku, ktorá sa musí operačne nahradiť. Žiaľ, nielen to. Pani Sedláková je cukrovkárka, s očami má viacero problémov. Má aj poškodenú sietnicu, čo je u diabetikov častý problém (z verejne známych ľudí má problém s očami pre diabetes napr. herec Stano Dančiak). Na očnom oddelení Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana jej zoskenovali zadnú časť oka na novom OCT prístroji, ktorý umožňuje presne diagnostikovať pacienta a následne ho pripraviť na operáciu, ako aj sledovať pooperačné výsledky.
„Teraz ideme riešiť šedý zákal. Uvidíme, čo bude ďalej. Pripadá do úvahy ďalšia operácia, parsplana vitrektómia, kde sa vnútri oka odstraňuje jemná membrána," vysvetlil primár očného oddelenia MUDr. Bohuslav Augustinský.
Nový prístroj podľa lekárky očného oddelenia MUDr. Martiny Kalafusovej dokáže presne a včas odhaliť diagnózu, čím pomáha pacientom liečiť zrak. Zanedbané problémy so sietnicou ho pritom môžu vážne poškodiť.
„Prostredníctvom tohto prístroja sa odhaľujú zmeny v jednotlivých vrstvách sietnice. Nateraz je to najmodernejšia neinvazívna, bezbolestná metóda vyšetrenia oka," uviedol námestník riaditeľa FNsP pre rozvoj MUDr. Jaroslav Daňo na margo päťmiliónového OCT prístroja.
Primár Augustínsky ho doplnil, že ide o najmodernejší prístroj 3. generácie. „Do klinickej praxe bol prvý raz zavedený pred desiatimi rokmi. Za to obdobie išiel vývoj rýchlo dopredu," podotkol. „Je to obrovská pomoc pri diabetikoch, pri vyšetrení makulárnych dier, či diagnostikovaní vekom podmienenej degenerácie makuly, čo je dnes vo vyspelých krajinách najčastejšou príčinou slepoty. Má aj ďalšie nápomocné funkcie," dodal primár.
Vďaka zariadeniu dnes vedia v Prešove diagnostikovať a operovať celé oko. Doposiaľ na prístroji prešovskí lekári vykonali vyše 500 vyšetrení a stihli urobiť 110 operácií zadného segmentu oka, aké sa doposiaľ v Prešove nerobili.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš