zúčastnilo 140. Kurz v spolupráci s mestskou políciou (MsP) a Budo klubom Poprad organizuje magistrát.
Jednou z účastníčok prvého stretnutia bola ja 31-ročná Daniela. Do kurzu sebaobrany sa prihlásila najmä kvôli prevencii. Zatiaľ nemá negatívne skúsenosti s obťažovaním na ulici. "Prihlásila som sa sem preto, aby som získala prax v tom, ako sa mám brániť, keby ma niekto napadol," uviedla sympatická Popradčanka.
Pondelňajší večer bol viac-menej zoznamovací. Ženy a dievčatá si pozreli inštruktážne video o tom, ako sa brániť v rôznych situáciách. potom si pozreli praktické ukážky obranných hmatov a chvatov v podaní členov Budo klubu Poprad. "Niektoré chvaty boli naozaj zaujímavé. Už sa teším ne cvičenie. Dúfam, že to zvládnem aj kondične," konštatovala Daniela. Podľa nej je takáto aktivita magistrátu pre ženy veľmi prospešná.
Ženy čaká desať tréningov. Učiť ich budú odborníci na rôzne bojové umenia. "Použité údery a chmaty v kurze sebaobrany sú vlastne výberom techník z rôznych bojových umení, použiteľných pre bežný život. Napríklad z karate sú tam použité rôzne údery a kopy, z aikida je tam napríklad vychyľovanie z rotácie," priblížil náplň tréningov zástupca náčelníka MsP Poprad Štefan Kolcún.
Ten ženám, ktoré sa na kurz neprihlásili radí, aby sa dobre obzerali okolo seba a počúvali každý zvuk. "Mali pri sebe vždy niečo nosiť. Každý predmet sa dá použiť ako zbraň proti útočníkovi. Každá zbraň zanechá na tvári páchateľa znak a útočník sa tak ľahšie stotožňuje," uviedol zástupca náčelníka MsP Poprad.
Čím sa môže žena ubrániť
- zvrchníkom (zakryje mu tvár a kopne ho na citlivé miesto)
- kabelkou (môže použiť sprej)
- dáždnikom (údermi na citlivé miesta)
- krikom (kričať horí)
- kopancami a údermi na citlivé miesta
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš