organizácie Slovenského rybárskeho zväzu Peter Pobiecky, rybárom ešte v pondelok okolo obeda zavolali miestni, že na malej hati na Slovinskom potoku videli vydru. "Nie je bežné, skôr výnimočné vidieť tu vydru. Pokiaľ si pamätám, nikdy tu neboli. Niektorí nám síce hlásili, že nejakú už videli aj v Slovinkách, no nepotvrdilo sa to," priblížil P. Pobiecky.
"V pondelok popoludní som prechádzal cez most z Lorencovej ulice smerom k mestskému úradu. Videl som ju, ako pomaly kráča od cesty do parku v susedstve mestského úradu. Bola dezorientovaná a vliekla sa z nohy na nohu, miestami sa plazila. Došla k jednému zo stromov v parku, blízko brehu potoka a tam si ľahla. Sem-tam ešte zdvihla hlavu, ale už len ležala," opísal bezprostrednú skúsenosť Krompašan Ján.
Aký osud vydru postretol, sme sa zaujímali aj my. Na druhý deň ráno sme však pod stromom objavili už len jej bezvládne telo. Vydra pravdepodobne prechádzala cez cestu, kde ju zachytilo auto. Zrážky vydier s autami patria k najčastejším príčinám úmrtí týchto mäsožravcov. Potvrdil to aj Jozef Kormančík zo Správy národného parku Slovenský raj. "Zaujímavé je, že k tomu došlo cez deň, vydra vychádza von väčšinou v noci. Je to dosť plaché zviera."
Ako zdôraznil, ochranári už niekoľko rokov robia výskumy vydier na území celého Slovenska. Za posledných 4 - 5 rokov na územiach Spišskonovoveského, Gelnického a Levočského okresu zaznamenali úhyn troch vydier. Ako sme sa dozvedeli, o vydre informoval krompašský magistrát práve pracovníkov správy. Tí odoberú vzorky na rozbory ťažkých kovov, ako aj DNA.
Podľa slov riaditeľa Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Spišskej Novej Vsi Petra Kochana, o odpratanie mŕtveho zvieraťa, ktorého majiteľ nie je známy, sa musí postarať mesto. Môže o to požiadať asanačný servis, ktorý je zo zákona povinný odniesť uhynuté zviera do kafilérie. "Ak nie je v blízkosti kafiléria, o inom spôsobe zneškodnenia môže rozhodnúť veterinár," uviedol P. Kochan. Prípady, keď vydry prišli do blízkostí ľudských obydlí, doposiaľ nezaznamenali. V tomto prípade však stav zvieraťa mohol oslabiť jeho plachosť. To mohla spôsobiť aj prípadná choroba vydry. Podľa slov P. Kochana to je však málo pravdepodobné, keďže za posledné tri roky nezaznamenali v regióne besnotu ani žijúceho, ani uhynutého zvieraťa.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš