Pripomíname, že podľa predstavy ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča by malo byť v piatich regionálnych nemocniciach Prešovského kraja po 1. apríli o dvetisíc lôžok menej.
Zaujímalo nás, ako zareagoval na výzvu Úrad Prešovského samosprávneho kraja (PSK). "Návrh sme pripravili, ale chcem zdôrazniť, že v našom kraji už môže ísť len o kozmetické úpravy a nie masívne rušenie lôžok. V celej záležitosti už môžeme plniť len úlohu koordinátora, alebo ani v jednej z nemocníc v kraji už nie sme priamym zriaďovateľom. Rozhodnúť musia jednotlivé manažmenty," uviedla hovorkyňa Úradu PSK Veronika Fitzeková. Faktom tiež je, že odkedy prevzalo PSK do zriaďovateľskej pôsobnosti nemocnice II. typu, teda od januára 2003 do decembra 2006 postupne znížili počet lôžok o 377. "To je akoby sme zrušili jedno celé zdravotnícke zariadenie. Teraz vzniká obava, že práve tie nemocnice budú znevýhodnené ďalšou redukciou," dodala V. Fitzeková.
Zaujímalo nás teda, aké stanovisko, alebo návrh má k takej požiadavke investor, konkrétne finančná J&T, ktorá vstúpila ako väčšinový vlastník do nemocníc v Humennom a vo Svidníku. "Urobili sme si vlastnú analýzu. Podľa nej v Humennom môžeme zrušiť maximálne 22 lôžok a 15 prekategorizovať a vo Svidníku 2 zrušiť 15 prekategorizovať," reagoval na našu otázku hovorca Maroš Sýkora (na snímke).
Jeho slová potvrdila aj poverená riaditeľka svidníckej NsP, v súčasnosti už neziskovej organizácie Emília Kosťová. Poslednú redukciu totiž urobili vlani, kedy sa chceli prispôsobiť objemu výkonov objednaných zo zdravotných poisťovní. Za uplynulé tri roky zrušili 230 lôžok a v súčasnosti disponujú 235."Nastavili sme nemocnicu tak, aby bola schopná urobiť potrebné výkony, ale už sme na hrane. Náš návrh preto môže byť len o presune malého počtu lôžok z oddelenia na oddelenie," uviedla E. Kosťová. Na otázku, či sa manažment neobáva, že poisťovne si budú objednávať ešte menej výkonov ako to verejne naznačil minister I. Valentovič, odpovedala, že už teraz sú v objednávaní opatrné. "My nie sme v situácii, že máme prázdne lôžka a nemáme pacientov. Naopak, na jednom z našich oddelení musí pacient pred operáciou čakať aj na uvoľnenie lôžka. Akútnosť je 90-percentná a aj keď poisťovňa nedodá objednávku, v prípade nutnosti akútnu hospitalizáciu zaplatiť musí," dodala E. Kosťová.
V súčasnosti je v piatich regionálnych nemocniciach 6 371 lôžok a podľa návrhu rezortného ministerstva by sa mal počet postelí znížiť na 4 383. V dvoch nemocniciach z piatich manažmenty zrušia 24 postelí a to je k požadovanému číslu veľmi ďaleko. Ukazuje sa, že možná bude len reprofilácia na sociálne lôžka a tá sa bude pravdepodobne týkať najmä tatranských liečebných ústavov v Dolnom Smokovci a vo Vyšných Hágoch. Tam pôjde podľa odhadov o 600 lôžok.
Rezortné ministerstvo podľa všetkého očakávalo, že nemocnice zrušia niektoré oddelenia. Napríklad psychiatrie, geriatrie, ošetrovacích jednotiek a podobne. V nemocniciach sa šepká aj o tom, že autori návrhu o redukcii vychádzali z rakúskeho modelu koncepcie zdravotníctva. Ten však má so slovenskou realitou len veľmi málo spoločných východiskových bodov. Tu totiž platí iné demografické zloženie obyvateľstva, chorobnosť, dostupnosť k zdravotníckym zariadeniam a množstvo ďalších faktorov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš