škole. Štefan Slivenský z Gelnice však celkovo prekvapuje svojimi vedomosťami, prístupom k životu, koníčkami. Kým niektorí jeho rovesníci hrajú futbal, navštevujú diskotéky a stvárajú vylomeniny, on hĺbavo študuje dejiny baníctva v regióne, prioritným koníčkom je pre neho aj hvezdárstvo.
Okrem toho, že Števo vyhľadáva v teréne zaujímavé minerály a nerasty, navštevuje pamätníkov baníkov a ich spomienky si nahráva na diktafón. Ako vyplýva z rozhovoru s ním, s osemdesiatnikmi, ktorí sa živili baníctvom, sa aj spriatelil. O zlatých časoch v regióne sa s mladým nadšencom rozprávajú veľmi radi. Ktovie, možno raz z toho bude zaujímavá kniha. V čase našej návštevy nám Štefan ukázal pedantne zhotovovaný denník, podrobné nákresy pracovných nástrojov, ktoré kedysi používali baníci. Okrem toho v počítači eviduje podrobnú fotodokumentáciu.
„Baníctvo a jeho história ma začali zaujímať asi pred dvoma rokmi. Banské podzemie má svoje čaro. Na druhej strane pre niekoho môže znamenať vlhko, tmu a smrad," hovorí tento zanietenec. Baníckym rajom a prioritným územím, ktoré ho zaujíma, je Smolník, kde sa okrem iného ťažili aj pyritové rudy. „Ľudia však už na baníctvo zabúdajú. Keby v Smolníku bolo všetko to, čo v minulosti, bol by tam raj. Napríklad cementačné budovy sa dnes mohli využívať ako turistická atrakcia," hovorí Štefan. Zaujímavé je, že v týždeň, keď sa narodil, v novembri 1991, v Smolníku rozobrali jedinú ťažnú vežu Pech.
Na našu otázku, či by sa histórii baníctva chcel venovať aj v rámci budúceho povolania, prekvapivo hovorí, že nie. „Asi by som si nenašiel uplatnenie. Baníctvo je už dnes, bohužiaľ, mŕtve. Možno budem študovať pedagogiku," dodáva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš