policajný riaditeľ Vladislav Chroust. Ako zdôraznil, pripravované organizačné zmeny pravdepodobne povedú aj k zvýšeniu počtu policajtov zo súčasných 17 na 21 - 22. "Spišskonovoveský okres má jedny z najlepších výsledkov v rámci Slovenska. Je to aj vďaka krompašskému policajnému oddeleniu," uviedol policajný riaditeľ.
O viac policajtov Krompašania usilujú už niekoľko rokov. Ako už KORZÁR informoval, začiatkom roka 2004 bolo toto policajné oddelenie zaradené do III. typu obvodných oddelení, kde nemusí byť zabezpečená stála 24-hodinová služba. Pred reorganizáciou pritom patrilo do II. typu. Pôvodne v Krompachoch pracovalo 22 policajtov, dnes službu zabezpečuje iba 17. Pričom v pôsobnosti oddelenie je územie s približne 16-tisíc obyvateľmi. Vtedajšie vedenie v roku 2005 poslalo ministrovi vnútra dva listy so žiadosťou o zvýšenie počtu policajtov. V oboch prípadoch však prišla zamietavá odpoveď s tým, že ministerstvo nevyčlenilo ďalšie prostriedky a neposilní krompašskú políciu. Pritom práve spomínaný rok bol najvypuklejším v oblasti kriminality. Na svoj účet si pripísal 471 trestných činov, čo bolo o 114 viac ako v roku 2003. Podstatnú časť tvorili lúpežné prepadnutia a krádeže najmä zo strany sociálne neprispôsobivých občanov. S prosbou o pomoc pri riešení nárastu násilnej a majetkovej kriminality sa obrátili Krompachy a šesť priľahlých obcí vtedy ešte na predsedu branno-bezpečnostného výboru Róberta Kaliňáka. Rovnako starosta obce Kluknavy, kde došlo ešte v roku 2003 k brutálnej vražde manželov -dôchodcov, a ktorá spadá do pôsobnosti Krompašanov, v roku 2004 adresoval list na Ministerstvo vnútra SR spolu s petíciou a žiadosťou o pomoc, tej sa však nedočkali.
Zdá sa, že Krompašanom dnes svitá na lepšie časy a na ich bezpečnosť, ako aj na bezpečnosť obyvateľov okolitých obcí bude dozerať viac mužov zákona. Ako sme zisťovali priamo v uliciach mesta, Krompašania nie sú spokojní s aktuálnym počtom policajtov. "Viac policajtov v uliciach by som určite privítal. Sú tu oblasti i miesta, kde tá kriminalita doslova prekvitá a vandalizmus je na dennom poriadku. Osobne mám skúsenosti s týmto javom. Niektorí moji známi majú strach vychádzať po zotmení na ulicu, aby ich niekto nezbil, či neokradol. Myslím si, že viac policajtov by mohlo situáciu zlepšiť," zdôraznil 25-ročný Krompašan.
Podľa slov riaditeľa policajného oddelenia Františka Puškára (na snímke), uplynulý rok v meste i okolí zaznamenali pokles trestných činov. Policajti pritom objasnili o dve percentá viac prípadov, ako vlani. V roku 2006 zaznamenali 289 trestných činov, z ktorých objasnili 196, čo predstavuje viac ako 67% úspešnosť. Úspešní boli aj v objasňovaní násilných trestných činov, kde z celkového počtu 33 prípadov iba dva neobjasnili. Pri násilných trestných činoch pritom zaznamenali aj jedno znásilnenie a 5 sexuálnych násilí. "Vlani sme mali 62 prípadov krádeží vlámaním, z nich sme objasnili 38. Čo bolo najviac v rámci spišskonovoveského okresu. Zaevidovali sme 407 priestupkov, predviedli 298 osôb. V samotnom meste bolo 224 trestných činov, 303 priestupkov a 41 dopravných nehôd," priblížil F. Puškár. Ako zdôraznil, prvoradou úlohou bude zamerať sa viac na mladých ľudí v súvislosti s vandalizmom a narastajúcou kriminalitou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš