volebnom období ich bude dvanásť. V predchádzajúcom volebnom období im stačilo komisií deväť. Poslanci nielen rozšírili ich počet, ale zvýšili aj počet členov v komisiách na trinásť. Zvýšila sa aj odmena, ktorá sa za túto prácu bude vyplácať.
V predchádzajúcom volebnom období mali v komisiách bardejovskí poslanci 41 miest. Pre toto volebné obdobie si ich schválili 83, plus sedem náhradníkov do komisie pre prešetrovanie sťažností. V predchádzajúcom volebnom období pracovalo v deviatich komisiách mestského zastupiteľstva 31 neposlancov. V tomto volebnom období budú mať komisie až 65 neposlancov.
Keďže v bardejovskom mestskom zastupiteľstve je dvadsaťpäť poslancov, bolo potrebné podeliť ich do dvanástich komisií. Úlohy sa úspešne zhostila ľavica, teda väčšinový poslanecký klub Smer-SD, ĽS-HZDS, HZD, KSS a NEKA...
Ako prvý s protestom vystúpil poslanec Dušan Divulit (SNS). Podotkol, že zo 155 predložených mien do komisií dostalo SNS len tri miesta: "Zdá sa mi to málo."
Rovnako nesúhlasne reagoval aj poslanec Vladimír Savčinský (SDKÚ-DS). Poznamenal, že povolaním je matematik a počítať teda vie...
Predseda poslaneckého klubu KDH, SDKÚ-DS Pavol Tarcala dodal, že navrhnutý pomer, teda dve miesta predsedov komisií pre ich jedenásťčlenný poslanecký klub je asi novou politickou kultúrou. Dodal, že v minulom volebnom období, keď mala v bardejovskom zastupiteľstve prevahu pravica (21 poslancov) a ľavica len štyroch, dostala ľavica predsedníctvo v dvoch z deviatich komisií: "Teraz máme poslancov 11 a vy trinásť. Nám ponúkate dve predsednícke miesta a sami si nechávate desať. Je to skrátka valcovačka."
Napokon sa o navrhovaným menách hlasovalo. Pravica návrhy na im dve ponúknuté predsednícke miesta v komisiách nepredniesla. Komisia podnikateľských aktivít a komisia pre cestovný ruch zostali bez predsedov. Ostatných desať komisií má predsedov zvolených - sú z ľavice. Je medzi nimi aj exposlanec Národnej rady SR Anton Blajsko (ĽS-HZDS), ktorý okrem predsedníctva v komisii školstva telesnej výchovy a športu bude pracovať ešte v ďalších troch.
Terajší reprezentant ĽS-HZDS vo "veľkom" parlamente Jozef Halecký sa nedal zvoliť ani do jednej komisie mestského zastupiteľstva. Uspokojil sa s funkciou viceprimátora. Zato predsedníčka ľavicového poslaneckého klubu pri zastupiteľstve Anna Petričová predsedá dokonca dvom komisiám - spoločenských vecí a kultúry a názvoslovnej komisii. Do názvoslovnej komisie bola ako neposlankyňa zvolená aj jej nevesta Daniela Petričová.
Trinásťčlenný poslanecký klub ľavice obsadil v komisách 46 poslaneckých miest. Pre jedenásťčlenný klub pravice pripadlo 33 miest, pre SNS ostali dve. Obe patria Dušanovi Divulitovi. Pre SNS bol pripravený ešte návrh na jedného neposlanca, ale Divulit sa tohto miesta zriekol v prospech pravice.
Každý z poslancov bude v tomto volebnom období musieť pracovať vo viacerých komisiách. Päť zaradení do komisií získali Ján Motyka (Smer-SD), Ján Novotný (Smer-SD) a Ján Pecuch (KDH). Členmi štyroch komisií sa stali z ľavice Anton Blajsko, Miroslav Jurko, Eva Kučová, Jozef Kuchta, Martin Papirek, Anna Petričová a Marcel Tribus, z pravice Eva Hudáková a Ján Mika.
Krajskému mestu stačí osem komisií
Kým okresné mesto Bardejov má 12 komisií mestského zastupiteľstva, krajskému Prešovu stačí osem. Nie je v nich ani toľko členov ako v Bardejove. Spravidla tvorí komisiu v Prešove päť poslancov a štyria neposlanci. Faktom je, že tieto počty nie sú ešte naplnené, keďže najväčší poslanecký klub KDH, SDKÚ-DS nemá zatiaľ ani jedného člena komisie. Inak sa neposlanci navrhovali tak, že jedného kandidáta navrhol každý z poslaneckých klubov a novinkou je, že taký návrh na jedného člena - neposlanca do každej komisie podal aj primátor mesta.
Autor: Marianna MEŠŠOVÁ & frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš