"minigalérie" visia tentoraz fotografie zachytávajúce priebeh projektu Záchrana života, najmä jeho vyvrcholenia, ktorým bol druhý benefičný koncert Resuscitácia. Za výťažok z koncertu a ďalších aktivít sa podarilo zakúpiť po výberovom konaní prístroje zachraňujúce ľudský život za pol milióna korún. Tým prvým bol fibrobronchoskop, prístroj na čistenie pľúc.
„Nech to znie akokoľvek pateticky, hneď tretia bronchoskopia viedla k tomu, že sme zachránili ľudský život. Pacient vdýchol lekvárovú buchtu, ktorá mu upchala dýchacie cesty. Vyše hodinovou bronchoskopiou sa podarilo odsať kúsky potravy a pacientovi očistiť pľúca," opísal šéf ARO, prednosta Kliniky anesteziológie a intenzívnej medicíny (KAIM) Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana Štefan Trenkler kurióznu, ale nebezpečnú situáciu. „Je to jedna zo situácií, kedy tento prístroj potrebujeme."
Ďalším zakúpeným prístrojom bol poloautomatický defibrilátor s nalepovacími elektródami. Výboje elektród sa používajú pri životohrozujúcich poruchách srdcového rytmu. Laická verejnosť ich pozná ako „elektrické šoky" známe z populárnych seriálov. Tie sa zväčša odohrávajú práve v prostredí, kde sa zachraňujú pacienti v kritických stavoch, čo je aj prípad ARO.
„To ešte nie je všetko. Občianske združenie Resuscitácia sa rozhodlo investovať aj do 110 špeciálnych plachiet pre lôžko kriticky chorého pacienta. Často je doráňaný, opuchnutý a koža je citlivý orgán. Naším cieľom je, aby nemal preležaniny a ležal v čistej posteli. Tieto postele nemajú štandardné matrace a potrebujú tiež špeciálnu bielizeň," povedala šéfka združenia a zástupkyňa prednostu KAIM Ľubomíra Romanová.
Práve ona bola dušou projektu Záchrana života a speváčka Katka Koščová si ju vybrala za krstnú mamu svojho nového CD Naboso. Krstilo sa kyslíkom práve na koncerte Resuscitácia, ktorého nápad skrsol v hlave prvej slovenskej SuperStar. „Katka je náš maskot," pousmiala sa Ľ. Romanová a speváčka neprotestovala...
Z prostriedkov združenia ešte pribudnú oddeleniu glukometre, ušné teplomery či prístroj na zisťovanie hemoglobínu. Okrem toho pribudlo na ARO ďalšie prístrojové vybavenie vďaka vedeniu nemocnice. „Kvalitných prístrojov na našom oddelení je stále nedostatok, ale začína sa to meniť k lepšiemu," podotkol Š. Trenkler.
Väčšina prístrojov totiž pochádza spred roku 1989 a často sú zastaralé. Klinika zápasila aj s odlivom kádrov do lukratívnejších oddelení (záchranky), preto kladie dôraz na vzdelávacie aktivity a prípravu nových lekárov a sestier. Tá trvá dlho, keďže na tomto oddelení denne ide o záchranu ľudského života. KAIM a združenie Resuscitácia pripravili vlani sériu aktivít. Či už išlo o koncert, výstavu o histórii ARO v múzeu, nový film Jara Onda a Mareka Sokola Anes/tézy, alebo kampaň v médiách, či na blogu Ľubomíry Romanovej.
V aktivitách chcú pokračovať aj tento rok. „Myšlienka koncertu Resuscitácia 2007 žije, ale momentálne je v umelom spánku," opatrne povedala Ľ. Romanová. Katka Koščová je však presvedčená, že úspešnú akciu sa podarí zorganizovať aj tretí raz.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš