Lomnické sedlo - Najvyššie položený lyžiarsky svah na Slovensku Lomnické sedlo zaznamenáva rekordné množstvá snehovej pokrývky.
„Časť snehových protilavínových zábran, ktoré majú výšku štyri metre, vôbec nevidno. Teda miestami sneh presahuje 400 centimetrov," informoval nás náčelník stanice kabínovej lanovky na Skalnatom Plese Dušan Gríger.
Podľa Grígera sa nedá presne určiť, či ide o rekord. „Nárazovo takéto množstvá občas zaznamenáme, ale to, čo tu teraz pripravilo počasie, je výnimočné. Pre lyžiarov je to raj, možno to najlepšie v strednej Európe."
„Aj keď tu nelyžujem úplne pravidelne, takéto sedlo som ešte nezažil. Napríklad obvyklý problém - kamene - teraz nevidno vôbec. Nezvyčajné množstvá snehu udrú do očí ihneď," zveril sa nám amatérsky lyžiar Emil Blaško. Podľa lyžiara úplne iný vzhľad má aj Francúzska mulda na západnom okraji sedla. „Okrem spontánnych stôp skúsených lyžiarov ešte nikdy tu nebol tak prejazdený terén, ako dnes."
Nezvyčajne dobrým lyžiarskym podmienkam pomohli aj nedávne odstrely lavín. „Na miestach veterných výfukov, kde bývajú so snehom najväčšie problémy, teraz dopadli kopy z odstrelov. Miestami sa tam navalilo 7 až 8 metrov, takže podmienky sú vynikajúce," uviedol podpredseda Lyžiarskeho klubu Tatranská Lomnica Juraj Husovský.
Súčasné priaznivé snehové podmienky na Lomnickom sedle potvrdil aj Ján Peťo zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS). Podľa neho Lomnické sedlo patrí v rámci Slovenska k najvážnejším miestam, kde HZS často uskutočňuje protilavínové preventívne opatrenia.
Medzi ne patria pravidelné merania stability snehovej pokrývky a preventívne odstreľovanie lavín výbušninami
„Lyžiarskou traťou na sedle prechádzajú až dva lavínové svahy. Nech urobíte akékoľvek opatrenia, vždy ostáva určité zbytkové riziko odtrhu lavíny," vysvetlil Peťo.
Napríklad minulý mesiac po vykonaní odstrelov, keď sa zdalo, že pokrývka bola zastabilizovaná, spustil nakoniec jednu z najväčších lavín za posledných 30 rokov snežný ratrak.
Pripravované zmeny v lavínovej prevencii
Vzhľadom na charakter Lomnického sedla plánuje HZS v spolupráci s prevádzkovateľom lyžiarskeho svahu v najbližšej dobe zintenzívnenie protilavínovej prevencie. Jeden z hlavných návrhov nových opatrení hovorí o inštalácii lanovky na odstrel lavín. „Tá umožňuje odstreľovať lavíny okamžite, ešte v priebehu sneženia. Terajší ručný odstrel, keď nálože na miesto musí ísť uložiť náš strelmajster, môžeme uskutočňovať len za priaznivého počasia. Niekedy je nutné čakať aj dva týždne, svah sa zaveje snehom a veci sa skomplikujú," opísal výhody novej technológie J. Peťo.
Ďalším z navrhovaných opatrení je dobudovanie protilavínových zábran. „Tie, ktoré boli postavené v 60. rokoch minulého storočia, v súčasnosti zabezpečujú svah na jednu štvrtinu. Časom sa ukázali ako veľmi efektívny nástroj na zastavanej časti svahu, ale zvyšné tri štvrtiny by bolo vhodné takýmto typom zábran ešte dostavať," doplnil Peťo. Horskí záchranári uvažujú takisto aj o takzvanom francúzskom vzduchovom dele na odstrel lavín.
J. Peťo naznačil, že pri výbere nových metód budú jedným z dôležitých kritérií peniaze. „Náklady stavebných opatrení sa šplhajú k 10 miliónov, štandartné technológie na odstrel lavín od 2 do 20 miliónov korún."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš