zozname národných kultúrnych pamiatok. Rovnako, ako aj dom M. Sýkorovej. Meštianske domy - pamiatky doslova lemujú dvojicu podhradských námestí a v tom je ich malebnosť. Teda aspoň bola. Kým na Mariánskom námestí je vidieť, že sa majitelia domov o ne starajú, časť Palešovho námestia po oboch stranách cesty vyzerá ako vystrihnutá z vojnového filmu. Polorozpadnuté domy pôsobia doslova šokujúco na návštevníkov mesta, zapísaného v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Dom M. Sýkorovej susedí s jednou z týchto rozpadnutých budov. M. Sýkorová si užila svoje a obáva sa, či susedná stena nespadne na jej dom. „Od susedného domu nám zateká do izby. Bojím sa čokoľvek tam urobiť, aby sa náhodou stena nezrútila. Trvá to už niekoľko rokov. Ešte moja nebohá mamka, keď raz spala v izbe, počula, ako sa múr susedného domu pomaly zosúva dole. Mala pocit, ako by jej na hlavu niečo padalo. Ale nielen susedný dom, aj ostatné domy sú v hroznom stave. Priznám sa, táto naša ulica mi pripomína doslova geto," sťažuje sa M. Sýkorová.
Dom na Palešovom námestí zdedila po matke. Býva v ňom spolu so synom, ktorý si v prízemí otvoril malý obchod. Už na pohľad vidieť, že sa o dom starajú a ich nová fasáda ostro kontrastuje so zanedbaným domom s popisným číslom 14, ako aj s ďalšími tromi susednými budovami.
Pamiatkový úrad eviduje v Spišskom Podhradí 122 pamiatok, z toho 63 je práve meštianskych domov. Zvyšok tvoria remeselné domy, technické pamiatky či sakrálne stavby. Tie dominujú najmä mestskej pamiatkovej rezervácii v Spišskom Podhradí - Spišskej Kapitule. Iba jediný meštiansky dom na Palešovom námestí s popisným číslom 25 je majetkom mesta. Zvyšok je v rukách súkromných vlastníkov.
Ako pre KORZÁR potvrdil primátor mesta Jozef Bača (KDH), mesto plánuje spomínaný dom zrekonštruovať. Už získalo na jeho opravu 400-tisíc z grantovej schémy Ministerstva kultúry SR Obnov si svoj dom. Ďalších 350-tisíc korún vyčlenilo z vlastného rozpočtu. Dnes sa uchádza o ďalšie peniaze. „Pred pár dňami sme posielali žiadosť o pridelenie finančných prostriedkov z programu Obnov si svoj dom na jeho rekonštrukciu," priblížil aktuálnu situáciu J. Bača.
Problémom rozpadnutých domov na Palešovom námestí sa pred pár dňami zaoberala aj komisia výstavby pri podhradskom magistráte. „Majiteľov jednotlivých domov oslovíme a doručíme im výzvy, aby situáciu vyriešili. Domy sú doslova v dezolátnom stave," uviedol podhradský primátor.
Nelichotivý stav domov trápi aj levočský pamiatkový úrad (PÚ). Ako nám na úrade potvrdili, ak je dom zapísaný v ústrednom zozname pamiatkového fondu, je povinnosťou majiteľa starať sa o neho. Práve PÚ sleduje dodržiavanie ustanovení pamiatkového zákona, ktorý ustanovuje povinnosti vlastníka nehnuteľnosti o starostlivosť o kultúrnu pamiatku. Čo sa týka konkrétnych domov na Palešovom námestí s popisným číslom 14 a 15, podľa Petra Odlera z levočského pracoviska PÚ pôvodným majiteľom domov na týchto dvoch parcelách bol niekdajší prešovský nábytok, ktorý tam mal sklady. „Nerobila sa tu žiadna údržba a preto sa dostali do takého stavu, v akom sú a v akom ich kúpil terajší vlastník. Dnes stojí iba fasáda domu a bočný múr. Majiteľ so súhlasom PÚ robil nejaké úpravy. No išlo viac-menej o akési vypratanie, keďže dom bol už v zlom stave a ostala stáť už len jedna stena. Tu je možná už len komplexná obnova domu. Tá je finančne náročná a majiteľ na to už nemá prostriedky," uviedol P. Odler.
Práve finančné prostriedky a sociálna situácia majiteľov týchto domov často rozhoduje o ich ďalšom osude. Ako P. Odler potvrdil, PÚ pripravuje návrh na Ministerstvo kultúry SR v zmysle, či tento dom zostane zapísaný v zozname pamiatok, alebo či by nebolo možné uvažovať o jeho vyňatí zo zoznamu. „Majitelia týchto pamiatok môžu požiadať o pridelenie finančných prostriedkov na odstránenie závad z programu Obnov si svoj dom. Tam je však maximálna výška dotácie 200-tisíc korún a niekedy len vyriešenie statiky či strecha stojí do pol milióna. Takže tu sa naráža často na sociálny problém, keďže väčšina majiteľov týchto domov sú dôchodcovia a tí sa nemôžu spolupodieľať na rekonštrukciách," dodal vedúci levočského pracoviska PÚ Gabriel Lukáč.
Za posledný rok bolo mesto v programe Obnov si svoj dom veľmi úspešné. O dotáciu zo Spišského Podhradia žiadalo 31 žiadateľov - fyzických či právnických osôb. Z toho úspešných bolo 26, vrátane štyroch mestských žiadostí, čo je viac ako 80-percentná úspešnosť. Celkovo bolo poskytnutých 5 miliónov 190-tisíc korún, z toho mestu 1 milión 250-tisíc korún.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš