Cerkva nie je kostolSymbolika zohrávala v živote národov veľký význam. Platí to aj o náboženstve. Na východe Slovenska sa stretávajú dve náboženské
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Cerkva nie je kostol
Symbolika zohrávala v živote národov veľký význam. Platí to aj o náboženstve. Na východe Slovenska sa stretávajú dve náboženské kultúry, ktoré predstavujú dve etniká. Každý z nich má svojrázne symboly. Kostol symbolizuje budovu, v ktorej sa uskutočňujú omše s latinským obradom.
Symbolom veriacich byzantského obradu, teda pravoslávnych aj gréckokatolíkov je od samých začiatkov cerkva. Jej charakteristickou zákonitosťou je to, že oltár sa nachádza vo východnej časti bohoslužobnej miestnosti na rozdiel od latinských kostolov. Vážnym faktorom pritom je, že sa prejavuje nielen vo forme, ale aj v obsahu týchto symbolov. Pojem cerkva v našich podmienkach symbolizuje dva vážne faktory a to príslušnosť do "ruskej" viery a do "ruskej" národnosti, teda do rusínskej, alebo ukrajinskej.
Názorným príkladom je obec Stročín v okrese Svidník, kde v susedstve stojí cerkva aj kostol. Oltár cerkvi je obrátený na východ a oltár kostola na západ. To znamená, že tak ako synagógu, alebo mešitu nikto nenazve kostolom, malo by to platiť aj vo vzťahu k cerkvám. Používanie spojenia drevené kostolíky, namiesto drevených cerkví je preto nesprávne. Je to prekrúcanie a znevažovanie symboliky aj kultúry.
Autor: PhDr. Michal ŠKURLA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš