integrácie Rómov. Za spomínané obdobie v spolupráci s Partners for Democratic Change Slovakia vynaložili na projekty 8 miliónov korún.
Podľa programového manažéra Nadácie Ekopolis Milana Hronca vyše 30 projektov za 3,8 milióna korún sa realizovalo v okrese Kežmarok, v Rimavskej Sobote ich bolo 17 a v okrese Prešov 13 za 2,3 milióna korún. "Program integrácie Rómov bol financovaný americkou Agentúrou pre medzinárodný rozvoj - USAID a prebiehal nielen na Slovensku, ale aj v Čechách a v Maďarsku. Spoločným cieľom je podporiť spoluprácu väčšiny a rómskej menšiny na spoločných projektoch, ich účasť na rozhodovaní, ale aj rozvíjať ich remeselné zručnosti. V neposlednom rade išlo aj o prípravu rómskych detí na školskú dochádzku," konkretizoval ciele projektový manažér.
Tieto základné myšlienky vložili autori a lektori do jednotlivých projektov. V okrese Prešov mali vari najväčší úspech projekty, ktoré podala ZŠ na Ulici Matice slovenskej. M. Hronec medzi najlepšie z nich zaradil vytvorenie Pedagogicko-diagnosticko-terapeutickej poradne. Keďže táto škola má pomerne veľa rómskych žiakov, v poradni sú pre nich odborníci, ktorí usmernia ich problém s vyjadrovaním, slovnou zásobou, poruchami učenia aj správania. Využívajú alternatívne formy terapie a venujú sa aj predškolákom, aby bol pre ne prechod na školský režim menej náročný. Škoda len, že tieto služby nevyužíva viac rodičov.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš