známosti díval rád na dno pohárika. „Dúfala som, že manželstvo a rodičovstvo ho zmení," spomína Viktória po rokoch na to, aká bola naivná. Keďže realita bola úplne iná, po troch rokoch manželstva požiadala o rozvod.
Rozvodovosť na Slovensku z roka na rok stúpa. Kým v roku 2001 sa rozviedlo približne 9 800 slovenských manželstiev, v roku 2005 to už bolo viac ako 11 500 párov. Ako pre KORZÁR uviedla Emília Čičváková zo Štatistického úradu - krajská správa v Košiciach, Košický kraj patrí v rámci Slovenska medzi tie, kde prevláda najnižšia rozvodovosť. Napriek tomu aj tu zaznamenávajú nárast. „V roku 2005 sa v okrese Spišská Nová Ves rozviedlo 153 manželstiev, z Gelnického okresu ich bolo 36 a v Levočskom okrese sa rozviedlo 45 manželských párov," popísala E. Čičváková situáciu na Spiši. V novoveskom okrese na sto sobášov pripadá takmer polovica rozvedených manželstiev. V Gelnickom a Levočskom okrese je to necelá tretina.
Priemerný vek rozvádzajúceho sa muža v Košickom kraji je 39,5 roka, žena má 37 rokov. Najčastejšou príčinou je rozdielnosť pováh, názorov a záujmov. Boduje aj alkoholizmus v prípade mužov, nasleduje nevera, ale aj sexuálne problémy. Zaujímavé je, že rozvádzať sa chcú hlavne ženy. „V Košickom kraji v roku 2005 požiadalo o rozvod 740 mužov, ale až 1 324 žien," upresnila E. Čičváková.
Čo Boh spojí, to nech človek nerozlučuje. Takto sa na manželstvá pozerá cirkev. Podľa hovorcu Biskupského úradu v Spišskom Podhradí Petra Majdu rozvod je síce osobnou záležitosťou dvoch ľudí, no napriek tomu cirkev stúpajúcu rozvodovosť vníma so znepokojením. „Podľa našich informácií páry, ktoré sa sobášia v kostole, sa rozvádzajú zriedkavejšie. Cirkev sa snaží vplývať na manželov morálne. Napríklad snúbenci absolvujú náuku, kde sa okrem iného oboznámia s tým, že manželstvo je celoživotné spoločenstvo," vysvetlil P. Majda.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš