tejto rázovitej obci v Levočských vrchoch dodnes zachovávajú. Pravidelne sa tu každý rok v posledný fašiangový víkend chodí s kozou. Fašiangový sprievod podľa starých zvykov aj teraz viedol gazda, ktorému okrem kozy výdatne pomáhal cigán s cigánkou. Navštívili každý dom, kde za spev, tanec a špásovanie so sadzou začierneným cigánskym párom okrem občerstvenia dostávali aj peňažnú výslužku.
„Od rána sme ich čakali tak, ako každý rok. To, že nám zamazali sadzou tváre, nevadí, na to sme my zvyknutí," smeje sa Mária Hockicková, domáca pani v jednom z navštívených domov. Hostí ponúkla jedlom a nezabudla ani na peniažky. „Niekedy zbierali slaninku a zemiaky a večer v krčme to predávali, teraz zbierajú peniaze. Pamätám si tieto zvyky od detstva, niekedy sa mladí bláznili ešte viacej ako dnes," vraví rodená Brutovčanka. Na tieto zvyky si zaspomínal aj 84-ročný Karol Komara. „Keď som parobčil, aj ja som tak chodil s partiou. Zbierali sme zrno, zemiaky a potom sme ich pred zábavou predávali. Až keď sme mali peniaze, až potom bola zábava," hovorí.
V úlohe cigána tento rok vystrájal Daniel Hockicko, parochňa a ženský odev zmenili Maťa Bočkaya na jeho partnerku. O čierne sfarbenie sa postarali sami. „Je to naša vlastná výroba, indulonu sme zmiešali so sadzou. Dá sa to umyť, treba horúcu vodu, solvinu, mydlo, jar - všetko, čo sa dá," odporúčala cigánka okolostojacim návštevníkom so začiernenými lícami, ktorí sa prišli pozrieť na brutovské fašiangy.
Našli sme medzi nimi aj cudzincov spoza hraníc. Lukáš Hlavička pricestoval do Brutoviec z Olomouca. „Dostal som sem cez môjho strýka a už sem chodím štvrtý rok. Je to úplne skvelé. Taká atrakcia u nás nie je," vraví mladý Olomoučan so začiernenými lícami. To, že sa bude dlho umývať, mu vôbec nevadí a o rok sa chystá na fašiangy do Brutoviec opäť.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš