Korzár logo Korzár Spiš
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Prešov Real: Prečo padol konateľ Jozef Kislík

Prešov - Mestské zastupiteľstvo (MsZ) v Prešove schválilo návrh primátora Pavla Hagyariho na odvolanie konateľa obchodnej spoločnosti Prešov Real.

Ako sme sa už informovali, poslanci Jozefa Kislíka odvolali, takisto vymenili dozornú radu a schválili nových konateľov tejto spoločnosti s ručením obmedzeným, ktorá spravuje mestské nebytové priestory. Stali sa nimi Martin Buranovský a Peter Bobko.

Primátor uviedol viacero dôvodov. Jedným z nich bolo, že dodatok k pracovnej zmluve si Kislík podpísal sám, pričom si zmenil dobu trvania pracovného pomeru z určitej na neurčitú. Na základe dodatkov k zmluve si konateľ, podľa primátora, dal vyplatiť odmeny, prémie a mimoriadne odmeny, bez schválenia valným zhromaždením či kontrolným orgánom. "Za mesiac november napr. mal vyplatenú mzdu, vrátane odmien a prémií, vo výške 72 780 Sk a za mesiac december mal vyplatených dokonca 95-tisíc," uvádza s a v dôvodovej správe predloženého materiálu. Ďalším argumentom bolo, že J. Kislík nepredložil na schválenie návrh plánu opráv a investícií na rok 2007. Podľa primátora náhodná kontrola ukázala viaceré nedostatky, keď objednávky neobsahovali predpokladanú výšku zabezpečenia prác a výmery. Nedostatky primátor zistil v procese verejného obstarávania na rekonštrukciu strechy na nákupnom stredisku Družba. Ponuka víťaza vraj nebola v súlade so súťažnými podkladmi. "Preto navrhujem odvolať z funkcie konateľa a riaditeľa obchodnej spoločnosti Prešov Real, s. r. o., Jozefa Kislíka," dodal primátor.

Skryť Vypnúť reklamu

Jozef Kislík je zároveň poslancom MsZ. V rozprave k bodu o svojom odvolaní nevystúpil. Novinárom však poskytol stanovisko. Námietky voči svojej osobe považuje za neopodstatnené. Na margo návrhu plánu opráv a investícií na rok 2007 povedal, že sa ho rozhodol predložiť novému zastupiteľstvu. "Správca, na základe pokynu odboru mestských organizácií a verejnoprospešných činností, pozastavil opravy do doby odsúhlasenia nového plánu opráv a investícií a havarijné opravy riešil len so súhlasom tohto odboru. Skutočnosť o realizovaní a následnom vyfakturovaní prác v hodnote 1,3 mil. Sk sa nezakladá na pravde," uviedol. Poukázal aj na ďalšie veci, napríklad na to, že pri spomínanom verejnom obstarávaní "správca vybral najvýhodnejšiu ponuku".

Skryť Vypnúť reklamu

Poslanci z klubu KDH, SDKÚ-DS poukázali fakt, že materiál bol predložený v rozpore s rokovacím poriadkom, konkrétne až po začiatku zasadnutia MsZ. "Toto čo sa deje s týmto bodom číslo 18 podľa mňa nemá za posledných 8 až 12 rokov obdobu. Je to jednoducho tak. Ak to chcete so 16 hlasmi prehlasovať, máte na to plné právo a našou neschopnosťou je, že sme si nedokázali tieto hlasy získať," začal svoje vystúpenie poslanec Jozef Kužma (SDKÚ-DS), pričom zdôraznil, že sú známe jeho vystúpenia z minulosti a "nikto ma z lásky k Realu, dúfam, neupodozrieva". V návrhu mu však okrem toho, že nebol predložený včas chýbalo stanovisko dozornej rady, ako aj stanovisko hlavného kontrolóra, ktorého MsZ poverilo kontrolou v tejto spoločnosti. "Mám dojem, že toto zastupiteľstvo nedôveruje hlavnému kontrolórovi, ktorý nemohol ukončiť kontrolu a predložiť písomnú správu." Preto dal návrh na stiahnutie a doplnenie celého materiálu.

Skryť Vypnúť reklamu

Predseda poslaneckého klubu Smer-SD, ĽS-HZDS, SNS, SF Milan Berdis povedal, že podstatnejší ako "procesné pochybenia" je obsah návrhu. "Hospodárenie spoločnosti, ktorej je mesto stopercentným vlastníkom, si predstavujem inak," povedal Berdis a podotkol, že bude mať "čisté svedomie, ak dvihnem ruku za jeho odvolanie". Svojim kolegom z opačného politického tábora odkázal, aby sa vo svetle známych faktov radšej "zdržali obhajoby".

Okrem Kislíka bola odvolaná aj dozorná rada na čele s jej predsedom Stanislavom Goban, poslancom za KDH. "Doteraz so mnou nikto nehovoril o problémoch v Reale a veľmi rád by som sa ctených pánov kolegov opýtal, akú chybu som urobil, že ma chcete odvolať," zdôraznil Goban. Primátor na to podotkol, že nejde o jeho "chybu či nechybu", ale o celkový problém a jeho dôveru stratil J. Kislík. "Je otázne, či má dôveru tohto mestského zastupiteľstva, pretože nikto nemá doživotne vyárendované miesto v žiadne mestskej firme," dodal primátor. Paradoxne, Gobana (hoci sa zastal svojich kolegov z dozornej rady a kandidovať nechcel) do novej dozornej rady zvolili znovu. Spolu s Ľubomírom Červeňákom a Štefániou Andraščíkovou.

Hlavný kontrolór: Vyvíjajú na mňa nátlak

Pred zastupiteľským zborom po vyzvaní vystúpil aj hlavný kontrolór mesta Prešov Milan Tkáčik.

"Ak sa dobre pamätáte, 28. novembra som vystúpil v sále PKO. Osemnásti z vás tam boli... Okrem iného som tam povedal aj to, že ďakujem za to, že na mňa neboli vyvíjané tlaky pri kontrolách a mohol som ich robiť seriózne a objektívne. Nechcem povedať, že toto zastupiteľstvo na mňa vyvíja tlak, ale tlak tu je z médií a z rôznych iných informácií, ktoré na mňa doliehajú a musím vám povedať, že veľmi zle. Ťažko sa mi tá kontrola robí. Sme tam už dva týždne a nie je ľahké pozrieť tisíce dokumentov a urobiť záver. To len na margo, lebo keď tá kontrola skončí, poviem aj ďalšie veci. Týkajú sa toho mediálneho tlaku a podobne. Robia to aj pracovníci mestského úradu, ktorí na to nemajú absolútne žiadne kompetencie," povedal hlavný kontrolór.

Zdôraznil, že k ďalším informáciám sa nevyjadrí, lebo je do ukončenia kontroly viazaný mlčanlivosťou. "Takže nemôžem ani potvrdiť, ani vyvrátiť, čo je v tejto správe napísané. Mohol by som vyjadriť názor, či to všetko, čo je tu napísané, je len chyba vedenia Realu," naznačil Tkáčik. Z jeho vyjadrenia vyplynulo, že za niektoré chyby vraj môže aj mestský úrad, podrobnosti však neuviedol.

Kahanec: Je to naozaj férové?

Predseda poslaneckého klubu KDH, SDKÚ-DS a niekdajší šéf Prešov Realu Stanislav Kahanec poukázal na prepojenie medzi novým konateľom firmy Martinom Buranovským a predsedom klubu kresťanských demokratov a nezávislých Jozefom Balážim. Povedal, že obaja boli zvolení do majetkovej komisie, kde mal byť Baláži aj predsedom, ale po "taktickom ťahu" sa stal predsedom Ľudovít Malaga z ĽS-HZDS. "Z tejto šachovej partie si môžeme uzavrieť, o čo ide. Položme si fakt otázku, o aké záujmy ide, o koho záujmy ide a či ide o to férové, korektné, transparentné hospodárenie?" Ako dodal, "rozum mi ostáva stáť" nad tým, že noví konatelia boli navrhovaní bez výberového konania.

Ozval sa aj podpredseda klubu KDH, SDKÚ-DS Juraj Hurný, ktorý sa pýtal, či "je to ten istý Martin Buranovský, ktorý je štatutárom obchodnej spoločnosti, s takým istým predmetom podnikania?" Zároveň sa primátora opýtal, čím si získal jeho dôveru. Primátor Hagyari mu po krátkej odmlke odpovedal: "Horšie to už byť v Reale nemôže, verte mi."

Vo firme Prešov Real sa skartovalo

Krátko po nástupe nového vedenia spoločnosti Prešov Real, s. r. o., došlo k zaujímavému úkazu. V kontajneri tejto firmy sa našli skartované materiály. Prípad zdokumentovala aj mestská polícia. "Ostáva mi len veriť, že tam neskončilo nič, čo by nám mohlo chýbať v ďalšom riadení firmy," povedal pre Korzár jeden z dvojice nových konateľov Martin Buranovský.

Bývalý šéf J. Kislík sa vyjadril, že ide o skartovaný papier pochádzajúci z ich spoločnosti za posledné tri mesiace. Podľa jeho slov nešlo o žiadne kompromitujúce materiály, ale o vrecia so skartovaným papierom, ktoré vyhodila do koša upratovačka.

Buranovský: Čaká nás audit

Kto je kto

Ing. Jozef Kislík

Odvolaný konateľ a riaditeľ spoločnosti Prešov Real bol vo funcii od novembra 2003. V pôvodnom výberovom konaní skončil druhý za Františkom Barnášom (KDH), ale vtedajší primátor vetoval rozhodnutie dozornej rady a napokon MsZ schválilo Kislíka. Pôvodom pedagóg je členom KDH a poslancom MsZ.

Ing. Stanislav Kahanec

Poslanec NR SR, župného i mestského zastupiteľstva, okresný šéf KDH. Pred Kislíkom bol riaditeľom Prešov Real, s. r. o., kde bol neskôr krátku dobu aj Kislíkovým zástupcom.

Ing. Stanislav Goban

Bývalý predseda, terajší člen dozornej rady Prešov Realu. Je dlhoročným poslancom MsZ za KDH, v minulom volebnom období bol zástupcom primátora.

Ing. Ľubomír Červeňák

Nový člen dozornej rady Prešov Realu, člen strany Smer-SD. Podniká v stavebníctve, jeho firma sa podieľala napr. na oprave strechy DJZ.

PhDr. Štefánia Andraščíková, PhD., MPH

Nezávislá poslankyňa a podpredsedníčka Klubu kresťanských demokratov a nezávislých. V minulom volebnom období bola poslankyňou za Smer-SD, vo voľbách však už kandidovala ako nezávislá. Je prodekankou FZ PU.

Martin Buranovský

Nový konateľ Prešov Real, s. r. o. Je členom KDH a považovaný za šedú eminenciu. Nemá blízko k okresnému šéfovi KDH S. Kahancovi, ale ku Klubu kresťanských demokratov a nezávislých. V minulom volebnom období poslanec MsZ. Spoločník firmy VIBO, a. s., podnikajúcej s nehnuteľnosťami.

Mgr. Peter Bobko

Nový konateľ Prešov Real, s. r. o., z prostredia mestského úradu, odboru mestského majetku.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 4. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 5. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 9. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 10. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 1. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 2. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 3. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 4. Magazín SME Ženy už v predaji
 5. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 6. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 7. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 8. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 9. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 10. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 36 913
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 25 052
 3. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 17 803
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 745
 5. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 16 698
 6. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 16 585
 7. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 13 091
 8. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 490
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 303
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 131
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.

Pri plošnom testovaní sa využívajú antigénové testy.
Ilustračné foto.
Píše Juraj Buzalka

S tyčinkou v nose tvoríme históriu

Politické spoločenstvo sa deje prostredníctvom rituálov.

Ilustračné foto.
Leonardo DiCaprio

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop