ročníka už ale nenastúpi v škole v rodnej dedine, ale v 20 kilometrov vzdialenom Poprade. Poslanci obecného zastupiteľstva totiž minulý týždeň rozhodli o tom, že základnú i materskú školu (MŠ) zrušia. Dôvodom je nedostatok žiakov a tým aj ekonomická nerentabilita prevádzky školy. Väčšina rodičov budúcich prváčikov sa totiž rozhodla prihlásiť svoje deti do škôl v Poprade.
Málotriedku vo Vernári navštevuje v tomto roku 10 detí. Žiaci štyroch ročníkov sa učia spoločne v jednej triede. Jedinou učiteľkou a zároveň riaditeľkou ZŠ i MŠ je Monika Alexyová. Vo Vernári pôsobí 12 rokov. Pamätá časy, keď v škole fungovali dve triedy s vyše dvadsiatimi žiakmi. "Je mi to ľúto, že poslanci odhlasovali zrušenie školy. Myslím si, že sme mohli ešte rok vydržať. Aj keby rodičia prihlásili budúcich prvákov do škôl v Poprade, ostalo by nám v triede deväť detí a pri troške skromnosti to mohla obec utiahnuť. Výsledky našich žiakov po prechode na druhý stupeň boli výborné," tvrdí riaditeľka, ktorá si po skončení školského roka bude musieť hľadať prácu. Obec, ako zriaďovateľ jej vyplatí odstupné.
Mamička Sofie v rušení školy žiadnu tragédiu nevidí. Naopak. je rada, že jej dieťa bude vedomosti získavať v Poprade. "Chcem, aby sa moja dcéra učila po anglicky. To v tejto škole nie je možné, lebo pani učiteľka je nemčinárka. V poslednom čase sa začali v škole kopiť problémy. Napríklad s vykurovaním. Pred Vianocami museli sedieť deti v triede v kabátoch. A v tomto školskom roku sa prestala podávať aj strava," povedala M. Mlynarčíková. Ako ďalej dodala, v Poprade má jej dcéra väčší výber krúžkov, dochádzanie vraj nebude problémom. "Autobusy chodia z obce často. V Poprade sme dcére vybrali školu, ktorá je najbližšie pri autobusovej stanici. Nemusí chodiť cez frekventované križovatky. Ak by bol predsa problém so spojmi, vieme sa dohodnúť viacerí rodičia a deti odvezieme do Popradu autami," vysvetlila mamička.
Hlasovanie o ďalšom bytí, či nebytí ZŠ a MŠ bolo podľa slov starostu Vernára Vladimíra Macuráka veľmi tesné. Poslanci nemali jednoznačný názor. "Hlasovali sme dva krát. Pri prvom hlasovaní boli traja poslanci za zrušenie a traja sa hlasovania zdržali. V ďalšom hlasovaní bola už väčšina poslancov za zrušenie škôlky i školy," konštatoval starosta. Ak by škola fungovala naďalej, obec by musela pri nižšom počte žiakov jej chod dotovať sumou 150-tisíc korún. Doteraz to bolo asi 20-tisíc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš