samosprávneho kraja a ich štyroch priľahlých poľských susedov. Na našej strane išlo o NP Poloniny, Tatranský a Pieninský NP.
Cieľom kontroly sedmičky NP so spoločným a navzájom sa ovplyvňujúcim ekosystémom bolo preveriť všeobecné podmienky realizácie ochrany prírody. S jej výsledkami, ktoré sú jednotlivým Správam NP doručované v týchto dňoch, sa s nami podelil Juraj Švajda (na snímke) z Tatranského národného parku. „Správa konštatuje, že využívanie peňazí z pomoci EÚ je vzhľadom na potreby NP nepatrné a neúmerné." Švajdovým vysvetlením je, že všetky projekty vyžadujú určité percento spoluúčasti. „NP u nás sú tak podfinancované, že si nemôžu dovoliť zaplatiť ani tieto položky."
Peniaze chýbajú takisto pre účel kompenzácií súkromným majiteľom pozemkov v NP kvôli obmedzeniu vlastníckych práv a vykupovaniu pozemkov v územiach s najvyššími stupňami ochrany. „Zákon síce stanovuje, že štát má pri predaji pozemkov na územiach NP predkupné právo, to však z dôvodu nedostatku peňazí nevyužívame," doplnil Švajda.
Správa kontrolných úradov dvoch krajín okrem upriamenia pozornosti na európske peniaze obsahuje súbor ďalších odporúčaní. „Materiál hovorí, aby pri zostavovaní rôznych stratégií a plánov regióny a mestá z oboch strán hranice postupovali spoločne. Má to svoju logiku, ak je napríklad hranica jadrovej zóny v NP určená istým smerom, za štátnou hranicou v druhom NP by mali tieto zóny na seba nadväzovať. To isté samozrejme platí pre viaceré oblasti."
Pri J. Švajdom uvedených pozitívnych príkladoch z poľských NP sme sa ho opýtali, či podľa jeho názoru existujú systémové postupy, ktorými by naopak mohli naše NP inšpirovať svojich poľských proťajškov. Ten lakonicky skonštatoval: „Žiaľ, obávam sa, že také nie sú. Spoločné máme azda problémy a hrozby, ktorým čelí ochrana prírody v oboch krajinách. V Poľsku však pre ich riešenia disponujú lepšími nástrojmi."
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš