začala aj výrazne chudnúť. Pred pár dňami jej odstránili problémovú žľazu a jej stav sa zlepšil. Práve Táto Slovinčanka bola po dlhých rokoch prvou pacientkou, ktorej na krompašskej chirurgii odstránili štítnu žľazu.
"Chodila som do diabetickej poradne a lekárke sa nepáčilo moje chudnutie. Odporúčala ma na endokrinológiu, keďže to môže súvisieť so štítnou žľazou. Už v minulosti som s ňou mala problémy, ale upokojilo sa to. Môj lekár ma poslal do endokrinologickej ambulancie doktorky Švidroňovej a tá ma zasa poslala na oddelenie nukleárnej medicíny do Popradu. Zistili, že mám hyperaktívnu štítnu žľazu a to mi spôsobuje problémy. Problémy s ňou mala aj moja mamka a brat. Vlani v jeseni sa mi stav zhoršil a bola potrebná operácia. Keď mi lekárka povedala, že môžem ísť buď do Dolného Kubína, Ružomberka, Vyšných Hágov, priznám sa nebola som tým nadšená. Operácie som sa veľmi bála a ešte by som mala ísť toľké kilometre. No povedala mi, že operáciu robia aj na krompašskej chirurgii. Potešilo ma to, tu som vlastne doma. Navyše kolektív chirurgie na čele s primárom sa o mňa vzorne staral," neskrývala nadšenie M. Varechová.
Podľa slov primára chirurgie Michala Chylu, pred 20-30 rokmi bola situácia iná. Výskyt ochorení štítnej žľazy bol oveľa vyšší. Bolo to ešte v čase, keď sa do soli nepridával jód a prirodzene v prostredí, akým je aj okolie Krompách sa vyskytoval veľmi málo. Takže aj operácie štítnej žľazy sa v tom čase realizovali vo väčšine chirurgických oddelení. V súčasnej dobe sa tieto operácie robia iba na niekoľkých pracoviskách na Slovenku. "Chirurgická liečba pacientov s ochorením štítnej žľazy sa spravidla robí vo väčších nemocniciach. Pritom tieto operácie sú v základnom repertoári chirurgického oddelenia. Nie je to nadstavbová operácia , ktorá vyžaduje špecializáciu chirurga. Každý chirurg s druhou atestáciu, pokiaľ má tie skúsenosti a zázemie môže to operovať. Zázemím je dostupný kvalitný odborník - endokrinológ i oddelenie anesteziológie a intenzívnej medicíny. Rozhodli sme sa, že opäť oživíme tieto operácie, aby pacienti nemuseli za nimi cestovať. Prihliadali sme najmä na finančné i psychologické hľadisko," priblížil dôvody primár chirurgie M. Chyla.
Na prvú operáciu štítnej žľazy po rokoch Krompašania zavolali košického chirurga Júliusa Vaja, ktorý spolu s M. Chylom odoperovali M. Varechovú. Ako zdôraznil M. Chyla, odstránenie štítnej žľazy nie je náročný operačný výkon. Tieto operácie si skôr vyžadujú precíznosť a pohodu. "Oveľa horšie sa však pracuje na zanedbaných štítnych žľazách. Vtedy je operačné riziko vyššie. Ľudia by preto nemali podceňovať ochorenie štítnej žľazy, zvlášť keď sú pomerne dobre liečiteľné chirurgicky," dodal M. Chyla.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš