Korzár logo Korzár Spiš
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Otvorene sa hovorilo o údajnom "podplácaní" poslancov!

Prešov - Na zasadnutí mestského zastupiteľstva sa otvorene hovorilo o možnom "podplácaní" poslancov! V prešovskom zastupiteľskom zbore sú v

Prešov - Na zasadnutí mestského zastupiteľstva sa otvorene hovorilo o možnom "podplácaní" poslancov!

V prešovskom zastupiteľskom zbore sú v súčasnosti tri kluby. Jedenásťčlenný Smer-SD, ĽS-HZDS, SNS, SF, štrnásťčlenný KDH, SDKÚ-DS a Klub kresťanských demokratov a nezávislých, ktorý mal pôvodne 6, neskôr 5 členov. Klub vytvorili štyria poslanci z KDH, ktorí opustili materský klub a dve nezávislé poslankyne.

Pri prerokovaní bodu odvolania riaditeľa spoločnosti Prešov Real prišla reč aj na údajné snahy o korumpovanie poslancov v radoch KDH a to z dôvodu, aby sa oslabil pôvodný klub. Túto tému otvoril poslanec Anton Neupauer (KDH, klub KDH, SDKÚ-DS). Rozhovor pre Korzár odmietol s tým, že nechce, aby boli jeho vyjadrenia skreslené. Povedal, že to bolo tak, ako sa vyjadril a je to na nahrávke z verejného zasadnutia mestského zastupiteľstva. Túto nahrávku má redakcia k dispozícii (pozri tiež rámček). Anton Neupauer verejne vyhlásil, že ho predseda Klubu kresťanských demokratov a nezávislých Jozef Baláži "lanáril" do jeho klubu. "Ponúkol mi jednoznačne, aby som sa pridal k tejto partii," povedal Neupauer, ktorý mal vraj povedať, čo potrebuje. "Ja som povedal dva byty. To som povedal z voleja," doslova povedal. Pokračoval, že nesúhlasil s tým, aby navrhol Katarínu Ďurčanskú na zástupkyňu primátora, preto sa nedohodli a rozišli.

Skryť Vypnúť reklamu

Do jeho vystúpenia dokonca vstúpil primátor Pavel Hagyari, ktorý mu chcel odňať slovo: "Preruším vás, hovoríte úplne od veci." Na to poslanec Neupauer reagoval poznámkou, že primátorovi asi nevyhovuje to, čo hovorí. V diskusnom príspevku ešte stihol povedať, že situácia v hnutí "padá a rastie na Reale". Nepokon mu priomátor slovo odobral, čo však už bolo v čase, keď Neupauer ukončil svoj príspevok a vyzval Balážiho, aby sa k nemu vyjadril.

Oslovili sme aj Jozefa Balážiho (pozri tiež ďalší rámček). "Je to všetko blud," myslí si o celej kauze predseda Poslaneckého klubu kresťanských demokratov a nezávislých. Na otázku, či od neho žiadal Neupauer dva byty, Baláži odpovedal: "Nie. On tvrdí, že ja som mu núkal dva byty. Len neviem aké, lebo ja nedisponujem žiadnymi bytmi." Nemyslí si ani, že by si týmto tvrdením mohol poškodiť: "Prečo by sebe poškodil? Však to je tvrdenie proti tvrdeniu. On tvrdí, že áno a ja poviem, že nie." O Neupauerovi sa hovorilo ako o kandidátovi na viceprimátora. Podľa Balážiho však bolo týchto kandidátov viac, takže si nemyslí, že v tom bol problém.

Skryť Vypnúť reklamu

Politológ Ivan Rončák z Transparency International nevie posúdiť, či výroky, ktoré odzneli na verejnom zasadnutí zastupiteľského zboru, možno považovať za náznak politickej korupcie. Zároveň však hovorí, že k prípadom politickej korupcie sa Trestný zákon stavia jednoznačne, pričom sú vinné obe strany. "Aj tá, ktorá úplatok žiada, aj tá, ktorá ponúka. Sú však oveľa vážnejsie ako bežný kriminálny čin. Navodzujú dojem, že politika je len o tom, kto ponúkne viac. Nijaká verejná služba, len obyčajný biznis." Rončák dodal, že sa nemožno potom čudovať "klesajúcej volebnej účasti a rezignovanosti občanov vo vzťahu k možnosti ovplyvniť veci verejné".

Polícia zatiaľ neeviduje nijaký podnet vo veci možných pokusoch o politickú korupciu. "Ak niekto podá podnet, respektíve sa taká informácia objaví v médiách, budeme skúmať, či došlo k spáchaniu trestného činu, priestupku, alebo nebol porušený zákon," uviedla hovorkyňa KR PZ v Prešove Magdaléna Fečová.

Skryť Vypnúť reklamu

Prepis vyjadrení Antona Neupaupera

Doslovný prepis príspevku poslanca Antona Neupauera v rozprave na pondelkovom zasadnutí mestského zastupiteľstva:

"Ťažko sa mi bude rozprávať, ale je to tak, určité svetlo dám toho tieňa. Pán doktor Baláži, keď ma vyzval, aby som prišiel ku nemu, aby som v tom našom klube, za ktorý bol zvolený do totho nášho zastupiteľstva, kde som tú značku KDH bol aj ja... Ponúkol mi jednoznačne, aby som sa pridal k tejto partii, že dostanem, pýtal sa ma, poviem to úplne na rovinu, čo potrebujem. Ja som povedal dva byty. To som povedal z voleja. Vzhľadom na to, že toto sa stalo, jak sa stalo. Ale musím dať..., teda bude návrh, aby pani Ďurčanská bola zástupkyňou primátora. S tým sme sa rozišli, pretože určite za to, aby som hlasoval, svoj hlas teda nedal. S tým sme sa rozišli, lebo určite za toto som hlasovať..., svoj hlas teda nedal. A týmto pádom som sa stal objektom nežiaducim v tejto partii. Vzhľadom na ďalší vývoj, ktorý nastal v našom klube... Tento klub je proste tak rozháraný týmto činom, že som tú situáciu zrejme navodil ja. Nech sa vyjadrí doktor Baláži ku tejto celej problematike, pretože mi vtedy nadostrel presne túto vetu - celé KDH stojí a padá na Reale. Ja len skutočne toto dokumentujem, čo mi on vyslovil. (Do toto vstúpil predsedajúci, primátor Hagyari: "Prepáčte, preruším vás, hovoríte úplne od veci - navrhujem, aby poslanci rozhodli o odňatí..." Na to poslanec Neupauer pokračoval ďalej.) Toto svetlo, čo som povedal, že túto problematiku celého, keďže sa vyjadril, tak jak sa vyjadril, že padá a rastie na Reale, táto problematika bola už zrejme predtým dojednaná vopred a toto stanovisko my riešime dodnes. Pán Baláži nech vstane a sa vyjadrí, čo bolo predjednané."

(frk)

Baláži: Je to blud

Prešov - Po vyjadreniach poslanca Antona Neupauer o snahách o korumpovanie poslancov KDH, sme oslovili Jozefa Balážiho. Ten mal podľa Neupauera núkať výhody za prestup do nového Klubu kresťanských demokratov a nezávislých. Tu je prepis rozhovoru.

On od vás žiadal dva byty?

"Nie. On tvrdí, že ja som mu núkal dva byty. Ale neviem aké... (úsmev)"

Ale on žiadal dva byty?

"Nie, to je o ničom... On tvrdí, že ja som mu núkal dva byty. Len neviem aké, lebo ja nedisponujem žiadnymi bytmi."

Prečo to potom povedal?

"Hm, proste, to je ťažký kaliber."

No veď tým sebe poškodí.

"Prečo by sebe poškodil? Však to je tvrdenie proti tvrdeniu. On tvrdí, že áno a ja poviem, že nie."

Ako to teda bolo? Išlo o mestské byty?

"No mestské. Ako ja mu môžem sľúbiť takú debilinu?"

Hovorilo sa o ňom ako o kandidátovi na viceprimátora. Nemôže to s tým súvisieť?

"Tam bolo niekoľko kandidátov na viceprimátora. Však najprv bol Kislík. Potom Neupauer, potom Ďurčanská, Turčanová a nakoniec ešte Hurný z SDKÚ prišiel do úvahy. Takže tam sa núkalo, že budeš viceprimátorom, na poradie. Raz tomu, raz tomu... Viete, to je všetko blud. Tam sa všeličo vynukovalo, že taký post dostaneš, taký a sa lámali ľudia."

(frk)

Prešov Real: Kislíka odvolali

Prešov - Najviac emócií na zasadnutí prešovského zastupiteľského zboru vypuklo pri bode číslo 18. Išlo o zmenu dozornej rady a odvolanie riaditeľa spoločnosti Prešov Real. Návrh predložil primátor mesta Pavel Hagyari. "Dôkazy sú nesporné, preto som dal návrh na jeho odvolanie," povedal primátor. Zástupcovia klubu KDH, SDKÚ-DS konštatovali, že pri predkladaní materiálu bol porušený rokovací poriadok, keďže návrh nebol predložený pred začiatkom zasadnutia, ale počas neho. Primátor v tomto problém nevidí. Podľa jeho slov boli o návrhu ešte pred rokovaním informovaní predsedovia poslaneckých klubov. "Vedeli o tom a boli stotožnení s tým, že ho dostanú o niečo neskôr. Mestské zastupiteľstvo môže rozhodnúť o čomkoľvek. To je zákon. Pokiaľ aj dôjde k určitému porušeniu, alebo k nezrovnalostiam s rokovacím poriadkom, nespôsobuje to neplatnosť uznesenia mestského zastupiteľstva," dodal.

Materiál prešiel vďaka 16 hlasom väčšiny, ktorú tvorí 11-členný klub Smer-SD, ĽS-HZDS, SNS, SF a 5-členný Klub kresťanských demokratov a nezávislých. Poslanci z klubu KDH, SDKÚ-DS a nezaradený Milan Benč za toto uznesenie nehlasovali. Na úspešnú obštrukciu však chýbal jeden hlas, takže materiál prešiel. Riaditeľ a konateľ Prešov Realu Jozef Kislík, ktorý je súčasne poslancom, bol odvolaný. Novými konateľmi obchodnej spoločnosti Prešov Real, s. r. o. sa stali Martin Buranovský, člen KDH a bývalý mestský poslanec a Peter Bobko z odboru mestského majetku prešovskej radnice. Za členov dozornej rady boli zvolení Štefánia Andraščíková, Ľubomír Červeňák a Stanislav Goban. Posledne menovaný bol aj členom predchádzajúcej dozornej rady. "Ja sa musím pýtať, čím sa previnili bývalí členovia rady Eristavi a Markocsy, že majú byť odvolaní? Ich konanie spájam o svojím konaním," obhajoval Goban bývalých členov rady a zdôraznil, že s dozornou radou nikto na tému problémov v tejto spoločnosti, spravujúcej nebytové priestory v meste, nediskutoval. Ku kauze Prešov Real sa ešte na stránkach Korzára vrátime v najbližších dňoch.

(frk)

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 2. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 3. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 8. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 10. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 2. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 3. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 4. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 8. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 10. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 21 470
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 15 758
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 036
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 482
 5. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 7 382
 6. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 121
 7. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 328
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 292
 9. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 140
 10. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 5 931
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Testovanie začne už v pondelok. Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení?

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.

Igor Matovič.
Plošné testovanie na Covid: Premiér Matovič oznámil plán Zachráňme spolu životy.

Navaľnyj sa vrátil do Ruska, na letisku v Moskve ho zatkli

Ruský líder sa vrátil do vlasti po piatich mesiacoch.

Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj (zelená bunda) a jeho manželka Julija počas pasovej kontroly na moskovskom letisku Šeremeťjevo.

Prieskum: Sme rodina je len tesne nad hranicou zvoliteľnosti

Sme rodina by sa do parlamentu dostala len tesne

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop