51-ročný Milan Gabčo (na snímke) chcel skúsiť šťastie a vycestoval do Belgicka.
Stalo sa mu však to, čo mnohým pred ním. Naletel sprostredkovateľom. Ocitol sa v cudzej krajine bez práce, strechy nad hlavou a dokonca aj bez peňazí.
"Prepadli ma a prišiel som o všetky peniaze. Som rád, že mi zostal aspoň holý život, lebo mi naozaj išlo o krk," tvrdí svojrázny chlapík. V Belgicku sa túlal, prespával, kde sa dalo, ale prácu sa mu nájsť nepodarilo. Po niekoľkých krutých dňoch na ulici zo všetkého najviac túžil po domove. Na cestu mu však chýbali peniaze.
Hľadal pomoc. Prešiel viacerými charitatívnymi organizáciami i azylovými tábormi. O pomoc prosil tiež na slovenskej ambasáde v Bruseli. Pomocnú ruku mu podal aj istý Prešovčan, ktorý mu poradil Medzinárodnú organizáciu pre migráciu (IOM). "Nebolo to ľahké, ja som sa potreboval vrátiť domov, no povedali mi, že mi nemajú ako pomôcť. Vraj takto dávali peniaze slovenským Rómom, ktorí sa mali vrátiť domov, no oni peniaze zobrali a cestovali ďalej, napríklad do Anglicka, preto ani mne nechceli pomôcť, " spomína Milan Gabčo.
Napokon, ako vraví, mu paradoxne pomohol hendikep. Je totiž čiastočným invalidným dôchodcom. "Pomohli mi, našli bývanie, kde som mal pravidelnú stravu aj vreckové. Na deň šesť a pol eura. K tomu som si ešte privyrobil tým, že som strihal ľudí v zariadení, kde som býval."
Vybavenie všetkých záležitostí súvisiacich s návratom Milana Gabča domov trvalo niekoľko týždňov. Napokon deň D prišiel. "Po prvý raz v živote som letel lietadlom. Z Bruselu do Viedne, z Viedne do Košíc a odtiaľ taxíkom do Svidníka. Na letisku v Košiciach ma čakala pracovníčka organizácie IOM. Som im veľmi vďačný, že mi pomohli vrátiť sa domov. Boli chvíle, keď som bol zúfalý a myslel som aj na najhoršie," komentuje svoju životnú skúsenosť.
Zaujímavé je, že Medzinárodná organizácia pre migráciu sa o Milana Gabča chce starať ešte určité obdobie. "Našou úlohou je pomôcť mu pre reintegrácii v prostredí, v ktorom pred odchodom do zahraničia pôsobil. Pán Gabčo nebol z Belgicka vyhostený, jednoducho sa nemal ako dostať domov. Pomohli sme mu, pretože na to sme určení. Zažil si svoje," vysvetlila pracovníčka pobočky Medzinárodnej organizácie pre migráciu na Slovensku. Pod pojmom reintegrácia mala na mysli pomoc pri hľadaní práce, prípadne dočasnú finančnú pomoc.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš