obetovala. O to viac ju trápilo, keď ich dve dospelé deti vyleteli z rodinného hniezda. Z veselej, usmievavej ženy, plnej života, sa stala troska. Zrazu ju nič nezaujímalo, bola unavená, zle spávala.
"Zrazu som mala pocit, že už odo mňa nikto nič nepotrebuje, keďže deti odišli žiť do iného mesta. S manželom sme vychádzali celkom dobre, ale moje problémy, súvisiace s odchodom dcéry a syna poznačili aj naše manželstvo. Všetko sa totálne pokazilo, keď ma prepustili z práce. Už som stratila akýkoľvek zmysel života. Prestala som stretávať s priateľkami, celý deň som polihovala a len tak sa flákala po byte. Vedela som, že upadám do čoraz väčšej depresie, ale nemala som síl to zmeniť," opisuje Alena, ktorá nakoniec poslúchla manžela a vyhľadala pomoc psychológa. Alene však nestačili iba sedenia s psychologičkou, potrebovala aj pomoc psychiatra. "Ten mi predpísal lieky na liečbu depresie a necelý rok som bola v poriadku."
"Depresie, ktoré postihujú stále viac ľudí, netreba podceňovať," zdôrazňuje klinická psychologička Anna Komarová z Prešova (na snímke). "Určite sa netreba spoliehať na to, že depresia prejde len tak sama od seba. Človeku, ktorý trpí týmto ochorením, určite nepomôžete frázami ako "nepoddávaj sa tomu, nepripúšťaj si to, to prejde, len sa nesmieš vzdávať."
Depresia je choroba, ktorá sa dá liečiť. To však neznamená, že človek v "depke" nie je normálny alebo bláznivý. Je bez síl, chýba mu energia, má smutnú náladu a tieto stavy si vyčíta. Cíti prázdno v duši.
Pri ľahšej forme môže pomôcť sedenie u psychoterapeuta, pri ťažšej je nutné vyhľadať odborníka, ktorý predpíše lieky - antidepresíva. "Je veľmi dôležité neprerušiť liečbu antidepresívami predčasne. To by mohlo viesť k rýchlemu návratu príznakov. Lieky by sa mali užívať aspoň šesť až deväť mesiacov po dosiahnutí úľavy," pripomína psychologička. "Depresia má súvislosť so zmenami chemických látok, ktoré sa uvoľňujú v nervových zakončeniach mozgových buniek. Liečba liekmi zasahuje do metabolizmu týchto látok, a tým situáciu normalizuje," vysvetľuje A. Komarová.
Podľa slov psychologičky A. Komarovej, liečba pomáha väčšine postihnutých. "Bez liečby môže ochorenie trvať aj roky. Sú prípady, keď si človek ktorý trpel depresiou siahol aj na život. Čím skôr sa začne s liečbou, tým skôr choroba odznie. Neliečená depresia vedie k strate výkonnosti, k izolácii, k strate radosti zo života. "Takto sa výrazne zhoršuje celkový zdravotný stav a znižuje obranyschopnosť organizmu," varuje A. Komararová.
Depresiou trpia aj deti. Ženy mávajú "depku" dvakrát častejšie ako muži. Depresie sa častejšie môžu vyskytnúť v jesennom a zimnom období. Každoročne ochorenie na depresiu päť percent obyvateľstva nezávisle na veku.
Čo je depresia
Depresia sa prejavuje ako celý rad stavov od bežného, vysvetliteľného smútku, ktorý občas zažíva každý, až po ťažkú depresiu. Postihnutá osoba v typickom prípade trvalo vníma všetky, i tie najmenšie úlohy, ktoré sú na ňu kladené ako enormne náročné a môže trpieť pocitmi menejcennosti. To môže byť sprevádzané úzkosťou alebo sa postihnutý často stáva neprístupným. Niektorí depresívni ľudia môžu trpieť aj fyzickými príznakmi. Sú neustále unavení, niekedy trpia nespavosťou alebo stratou chuti do jedla. Ak rozladenie a nevysvetliteľná nálada trvá niekoľko týždňov alebo ešte dlhšie, je lepšie vyhľadať lekára.
(jšt)
Príznaky depresie
Smutná nálada, spomalené myslenie, konanie, pesimizmus, samovražedné myšlienky, znížený záujem o okolie, o prácu, zábavu, pocit menejcennosti, vnútornej prázdnoty, beznádejnosť. Človek nechce chodiť von, do práce, ani za zábavou, nič ho nezaujíma. Nestará sa o seba, vyzerá zanedbaný. Nezaujímajú ho ani činnosti, na ktoré sa predtým tešil. Podceňuje svoje schopnosti, cíti sa zbytočný.
Medzi ďalšie príznaky patrí strach, úzkosť, útlm mimiky, spomalené pohyby alebo naopak nepokoj, nespavosť, nechuť do jedla, poruchy trávenia, zápcha, úbytok telesnej hmotnosti, hormonálne zmeny, poruchy menštruácie a iné telesné príznaky.
U detí sa môže prejaviť problémami v škole. Dieťa nechce ráno vstávať, bolí ho hlava, brucho. U dospievajúcich dievčat sa môžu objaviť poruchy príjmu potravy anorexia, bulímia.
(jšt)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš