pozastavení, či dokonca zrušení. Podľa primátorky Ivety Rušinovej (NEKA) mesto zatiaľ činnosť OS nepozastavilo ani nezrušilo, chýba však právny a legislatívny rozmer jej ďalšieho fungovania.
Ako už KORZÁR informoval, ešte v júli uplynulého roka na Hornádskej ulici pribudla trojica rómskych dobrovoľných strážcov poriadku. Pracovali v rámci malých obecných služieb a spolupracovali najmä s mestskou políciou. Ulica je jednou zo štyroch mestských lokalít, ktoré obývajú poväčšine neprispôsobiví ľudia. Ďalšími problémovými lokalitami sú Stará Maša, Družstevná ulica a Banícka štvrť. Neporiadok, krádeže, fetovanie i vandalizmus sú tu na dennom i nočnom poriadku. Dobrovoľní strážcovia mali postupne pribúdať aj v týchto mestských štvrtiach.
Odpoveď na otázku, ako to bude s dobrovoľníkmi v budúcnosti, je na strane mesta. Dobré skúsenosti s pôsobením OS mala už v minulosti aj mestská polícia. Osem jej členov dozeralo na poriadok v okrajových častiach mesta. OS tvorili Rómovia, tzv. prirodzené autority, v tej-ktorej štvrti. Náčelník mestskej polície Ján Kopnický už v minulosti viackrát zdôrazňoval, že ľudia, ktorí v týchto lokalitách bývajú, si pôsobenie OS veľmi pochvaľovali. Dokonca anketa, ktorá sa uskutočnila vlani v októbri medzi obyvateľmi tejto lokality, priniesla zaujímavé zistenia. Medzi päticou otázok figurovala aj otázka spokojnosti s pôsobením OS. Viac ako 90 percent opýtaných prejavilo spokojnosť s prácou dobrovoľníkov.
Keď sa činnosť dobrovoľníkov svojho času spúšťala, trojici členov OS sme položili otázku, prečo sa rozhodli byť dobrovoľnými strážcami poriadku. „Na ulici je veľa neporiadku a dejú sa tu zlé veci. Chcem, aby sa naše deti cítili bezpečne a mohli sa pokojne hrať," priblížil dôvody rozhodnutia stať sa dobrovoľným strážcom poriadku Jakub Holub. „Najmä v noci tu býva veľký neporiadok. Je to tu ako v pralese. Starší ľudia sa sťažujú na hluk a na rušenie nočného pokoja. Aj tí, ktorí robia na aktivačných prácach a ráno vstávajú do práce, sa sťažujú, že sa nemôžu vyspať," zdôraznil jeho kolega Jaroslav Gábor. Trojicu dobrovoľníkov dopĺňa Angel Holub.
„Nič nebráni dobrovoľníkom, aby i naďalej pôsobili na báze dobrovoľnosti, pokiaľ oni chcú. Avšak, ak má OS fungovať pod hlavičkou mesta, jej činnosť musí byť v súlade s platnou legislatívou. Predsa človeku, ktorý neprešiel psychologickými testami alebo základným školením, nemôžeme dať do ruky obušok, aby s ním chodil po ulici. Musíme najprv vyriešiť legislatívny a právny problém ďalšieho fungovania. Napríklad mestská polícia je s ich činnosťou veľmi spokojná, rovnako ako aj niektorí občania. No sú ľudia z tejto lokality, ktorí sa na ich prácu sťažujú. My musíme nájsť jej správne fungovanie. Na tieto miesta musia byť vybraní ľudia, telesne i psychicky zdatní, i keď nevravím, že nie sú. Možno urobili kus práce, ale keďže máme aj kladné aj negatívne informácie, musíme urobiť resumé a potom sa rozhodneme, ako ďalej. Momentálne je to otvorená vec. Dáme tomu právny a legislatívny rámec a potom povieme, či ideme ďalej alebo stojíme," zdôraznila primátorka mesta.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš