Inkubačná doba trvá niekoľko rokov. Prejavuje sa demenciou a ďalšími neurologickými príznakmi. Ochorenie je smrteľné približne do dvoch rokov od objavenia sa prvých príznakov. Bovinná spongiformná enccefalopatia (BSE) je mozgové ochorenie hovädzieho dobytka. V roku 1986 sa niektoré kusy dobytka nakazili mäsovokostnou múčkou vyrobenou z oviec s ochorením s názvom scrapie. V roku 1996 bolo vyslovené podozrenie, že ochorenie by sa mohlo prenášať aj na človeka. Ľudská forma BSE sa považuje za nový variant Creutzfeldt-Jakobovej choroby. Vedecké dôkazy prenosu na človeka z hovädzieho dobytka však nie sú k dispozícii. Predpokladá sa hypotetický prenos mozgom, miechou, prípadne aj vnútornosťami nakazeného zvieraťa. Prejavmi choroby sú poruchy orientácie, pamäte, zníženie intelektu, rozmazané nejasné videnie, halucinácie.
Pôvodca BSE môže byť prítomný v nasledovných hovädzích orgánoch: mozog, miecha, oko, týmus, slezina a črevo. Môže sa vyskytnúť aj v mechanicky získanom mäse z blízkosti chrbtice, kam sa dostáva pri spracovaní, hlavne z miechy.
V Slovenskej republike vždy platil zákaz zapracúvania mäsokostných múčok do krmív pre prežúvavcov. Od januára 2001 však bola pozastavená platnosť registrácie všetkých dovozových krmív, uvedených v rozhodnutí EÚ, pričom sa rozšírila aj o krmivá pre spoločenské zvieratá (napr. psy a mačky). Na všetky špecifické produkty, ktoré obsahujú podiel alebo výťažky z hovädzích tkanív a sú určené na priamu spotrebu alebo ďalšie spracovanie, ako napr. dojčenská výživa a želatína, boli vydané prísne predpisy. Zakazujú ich predaj a dovoz zo štátov, v ktorých sa vyskytlo ochorenie BSE.
Autor: tim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš