Tatranskej galérie (TG) v Poprade výstavu svojich fotografií Niger 2006.
Ako naznačuje názov, fotografie zachytávajú obrazy jednej z afrických krajín počas Rušínovej cesty za pozorovaním zatmenia slnka na jar minulého roku. Z dokumentačných snímok hvezdárskej výpravy, nigerskej prírody a architektúry na výstave dominujú portréty. "Fotím aj architektúru, ale mojou vášňou sú portréty. Dá sa v nich čítať báseň ľudského tela a obsahujú život," vysvetlil Rušín. Aj samotné zachytávanie snímky je pre autora v tomto prípade lákavejšie. "Pri portréte na rozdiel od iných snímok musíte s ľuďmi komunikovať, prehodiť pár slov, poďakovať sa im."
Na cestách sú pre Rušína vždy primárne astronomické pozorovania. Ako však vraví, čas na fotografovanie sa vždy nájde. "Samotné zatmenie slnka trvá dve minúty plus nejaké prípravné práce navyše. Na také vzdialené expedície sa ale nikdy nejde na tri dni, tie presahujú aj dva týždne."
Ako podotkla riaditeľka TG Anna Odrušeková, V. Rušín sa zo začiatku myšlienke výstavy zdráhal. "Nakoniec sme ho ale našťastie presvedčili. Doniesol nám vyše 600 kvalitných fotografií, vyberať bolo naozaj ťažké."
To, že sa výskumník slnečnej koróny rozhodol dobre, naznačovali aj prvé ohlasy prítomných divákov. "Ocitol som sa tu náhodou na pozvania kamaráta. Niger, najmä jeho ľudia ma doslova nadchli. Prísť sem v žiadnom prípade nebol stratený čas," nechal sa počuť Popradčan Tibor Mérey.
V. Rušín na záver nepriamo prítomných vyzval, že aj my sa môžme od Nigerčanov čím inšpirovať. "Hoci je Niger podľa štatistík druhá najchudobnejšia krajina Afriky, ľudia sa tam vedia zabaviť a neustále sa usmievajú. Chudoba je tam taká, že keď chcete prežiť, musíte neustále pracovať." Podľa Rušína sú činnosť a ciele to, čo ho poháňajú dopredu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš