zdravotnícki asistenti bez špecializácie. V praxi to znamená, že pacientom nemôžu pichať injekcie. Vzdelanie si teda spravidla musia doplniť a musia absolvovať aj trojročné bakalárske štúdium a vybrať si špecializáciu.
Výnimkou nie je ani cirkevná Stredná zdravotnícka škola (SŽŠ) sv. Bazila Veľkého v Prešove. Zaujímalo nás, ako sa na trhu práce uplatnia ich absolventi. Zvlášť preto, lebo škola tohto zamerania, ktorú vedie Rád sestier sv. Bazila Veľkého, je jediná na Slovensku. Odkedy v roku 1990 vznikla, vychovala okolo 1 400 zdravotníkov.
"Väčšina našich maturantov pokračovala vo vysokoškolskom štúdiu na fakultách zdravotníctva, ale aj na iných vysokých školách. Máme napríklad medzi absolventmi aj právničku. Naši študenti nemajú problém s uplatnením ani doma, ani v zahraničí. Neviem o nikom, kto by nemal prácu a spätná väzba existuje. Stretávame sa s bývalými študentmi aj ich rodičmi," povedala nám riaditeľka Mária Lopatová (na snímke), inak aj rádová sestra. V Ráde sv. Bazila Veľkého je na Slovensku 48 sestier a 18 konkrétne v Prešove. Z nich šesť pôsobí na spomínanej škole, ostatné majú prácu v iných inštitúciách.
Medzi súčasnými študentmi sú aj externisti, ktorí majú prevažne záujem o povolanie sanitára. Tých je napríklad aj v prešovskej fakultnej nemocnici nedostatok. "Zvyčajne ide o ľudí, ktorí majú maturitu a pracujú v zdravotníckych zariadeniach. Na našej škole si chcú doplniť odborné vzdelanie. Záujem o sanitárov je teraz veľký," vysvetlila riaditeľka. Počas štúdia praxujú na rôznych oddeleniach vo fakultnej nemocnici, v sociálnych zariadeniach pre dôchodcov, ale aj v detských domovoch.
Riaditeľka Mária Lopatová neskrývala, že občas do školy prídu aj žiaci, ktorí počas štúdia pochopia, že si vybrali zle a že sa na prácu zdravotníkov nehodia. Opýtali sme sa preto, ako riešia také situácie. "Konzultujeme to s rodičmi a pomáhame im nájsť inú vhodnú školu. Zatiaľ sa nám potvrdilo, že sa im darí dobre a vo výbere sme ich správne usmernili," reagovala na našu otázku.
SZŠ má v Prešove svoju históriu. Už v minulosti viedli rádové sestry vzdelávacie inštitúcie a po niekoľkých desaťročiach tradíciu obnovili. Konkrétne tá, o ktorej je reč, vznikla v roku 1990 a pôsobila v priestoroch vtedajšieho ukrajinského gymnázia na Dilongovej ulici. Vtedy mali len dve triedy. V súčasnosti je ich sídlo v zrekonštruovaných priestoroch na Kmeťovom stromoradí a vzdelávajú 246 študentov v dennej forme a 136 v externej forme štúdia. Medzi študentmi je len 15 chlapcov. V budúcom školskom roku plánujú otvoriť pre prvákov dve triedy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš