delimitované pod Detský domov (DD) v Šarišských Michaľanoch. Tento krok súvisí s novelou zákona o sociálnej starostlivosti. V praxi teda deti, o ktorých sa rodičia z rôznych dôvodov nestarali a súd im nariadil štátnu výchovu prešli od rezortu školstva k sociálnemu. Stalo sa tak k 1.septembru 2006, ale nie vo všetkých mestách boli podmienky pripravené. Platilo to aj pre spomínané deti, ktoré ešte celý polrok strávili v internátnych podmienkach v prešovskej ŠZŠI.
Podľa plánov mali po polročných prázdninách prejsť na režim v domovoch rodinného typu. Keďže s tým bolo spojených viacero problémov, zaujímalo nás, či sa to podarilo a oslovili sme riaditeľku DD v Šarišských Michaľanoch Evu Džodlovú.
"Podarilo sa to vďaka pomoci všetkých zamestnancov, ale množstvo vecí ešte za pochodu riešime. Napríklad so školami, učiteľmi, novým personálom a podobne. V pondelok išli niektoré naše deti po prvý raz do iných škôl. Ešte chvíľu potrvá, kým sa všetko dostane do správnych koľají," informovala nás.
Faktom je, že premiestňovanie sa dotklo aj detí, ktoré si už na DD v Šarišských Michaľnoch zvykli. Tie totiž išli z vidieka do mesta. Časť z nich umiestnili do zariadenia na Požiarnickej ulici, kde už predtým bola jedna rodina, ďalšie dve rodiny sú v dvojdome na Kvetnej ulici a zvyšok v michaľanskom domove. Práve tam je umiestnená väčšina z 32 detí zo ŠZSI s mentálnym aj zdravotným postihnutím. Podľa E. Džodlovej pri umiestňovaní zohľadňovali potreby detí a čo najbližší dosah k školám. Pri stredoškolákoch sa zmeny neudiali, ale v prípade predškolského zariadenia využijú služby MŠ na Sabinovskej ulici, ďalej ZŠ na uliciach Kúpeľnej a Prostejovskej v Prešove. Ostatné deti začali chodiť do ZŠ v Šarišských Michaľanoch.
Vychovávateľky zo ŠZŠI v Prešove bojovali za zdravý vývoj detí a upozorňovali na to, že sa ich citovo dotkne zmena prostredia aj ľudí, ktorí sa o ne budú starať. Zaujímalo nás preto, či sa s nimi rozhodli ostať, aby ich podporili.
"Všetkým sme ponúkli pracovné miesta a delimitovali sme ich do stavu zamestnancov. Nakoniec sa rozhodla ostať len jedna z nich. Všetci ostatní chceli odísť, samozrejme s odstupným. Nevyhovoval im 27,5-hodinový pracovný úväzok ani dochádzanie. Museli sme teda prijať nových ľudí, vrátane zdravotnej sestry, psychologičky a sociálnej pracovníčky. Celkom ide o 18 ľudí," reagovala riaditeľka E. Džodlová.
Neskrývala, že to nebol jednoduchý proces, keďže bývalí zamestnanci sa do poslednej chvíle nevyjadrili, či ostávajú. Na výber nových, odborne zdatných pracovníkov teda nebol dostatok času. Dodala však, že deti sa z nových priestorov tešia a nepochybuje o tom, že si zakrátko zvyknú.
Príprava podmienok potrvá ešte mesiac
Svidník - Podobnú situáciu riešilo aj vedenie Detského domova vo Svidníku. Tam mali zo ŠZŠI vo Svidníku prevziať do svojho stavu 47 detí. Zaujímalo nás, či sa im v plánovanom termíne podarilo deti premiestniť. Malo sa tak stať po ukončení školského polroka.
"Žiaľ, nepodarilo sa to. Priestory máme pripravené, hoci rekonštrukcia trochu meškala, ale nie sú zariadené. Ešte montujeme nábytok, ale do konca mesiaca by už malo byť všetko pripravené," povedal nám riaditeľ DD Jozef Bilý.
Zariadenie totiž chystali umiestniť do štyroch rodinných domov, do ktorých mali premiestniť pôvodných domovákov. Deti z internátnej školy plánovali ubytovať v pôvodnom objekte domova a to najmä preto, lebo v bezprostrednej blízkosti je objekt školy.
Ide teda o rozsiahle zmeny, pričom v každom z domov musí byť kuchyňa, obývačka a zariadené detské izby. Zatiaľ neodstavili ani spoločnú kuchyňu v objekte DD. Deti si ešte nemôžu variť s náhradnými mamami, ale stravujú sa v pôvodnej jedálni.
Zaujímavé je, že hoci sa v novom systéme mala dosiahnuť podobnosť s výchovou v bežných rodinách, napríklad v svidníckom domove sa budú starať o 101 detí, pričom až 70 percent z nich má mentálne postihnutie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš