"Ošípanú sme museli zabiť už v piatok, o deň skôr ako zvyčajne, aby sme mohli poslať vzorky mäsa na rozbor do Prešova. Je to trochu komplikované, ale také sú predpisy," vraví Jaroslav Štrublík, majiteľa Spišského salaša, kde už tretí rok predstavujú ľuďom prechádzajúcim okolo Spišského hradu tradičnú spišskú zabíjačku.
"Na Spiši majú zabíjačky svoju tradíciu. Ľudia ich tu poznajú, je to skôr atrakcia pre hostí," vysvetľuje J. Štrublík. Výsledky od veterinára potvrdili, že ošípaná je v poriadku, a majstri mäsiari zo Studenca sa mohli pustiť do práce. Uvarili ovarovú polievku aj paprikový lalok. Tieto aj ďalšie zabíjačkové pochúťky vrátane jaterníc, pečených klobások a huspeniny sa ponúkali za ľudovú cenu desať korún za porciu. Medzi zvedavcami, ktorí sa prišli pozrieť na salaš, boli aj manželia Dindovci zo Spišského Podhradia s deťmi. "Doma nechováme ošípané ani my, ani starí rodičia, preto je to pre deti také vzácne. A rovnako aj pre mňa, zabíjačky si z detstva nepamätám, kedže sme doma svine nechovali. Boli sme aj tu minulý rok. Myslím si, že je to dobrá tradícia, ktorú tu zachovávajú," vraví pani Zuzana Dindová.
Na ovarovú polievku sa najviac tešil J. Štrublík. "Priznám sa, že ju mám zo zabíjačkových špecialít najradšej. Nie som taký dobrý kuchár, aby som ju uvaril aj sám, no možno so synovou pomocou by som to zvládol," dodáva s úsmevom. Okrem dobrého jedla ponúkali organizátori fašiangovej zabíjačky aj úsmev a zábavu v podaní folklórnej skupiny Furmani zo Spišských Vlách, detského folklórneho súboru Dreveník a zabávačov z neďalekej Lúčky.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš